Zgaga – czym jest i jak ją leczyć?

Wiesz, czym jest zgaga? Jednym z jej objawów, które najprościej rozpoznać, jest charakterystyczne uczucie pieczenia, „zaczynające się” już w klatce piersiowej i promieniujące aż do gardła. Najczęściej pojawia się jako efekt podrażnienia przełyku przez kwas żołądkowy. Występuje po posiłlkach oraz w nocy, co sprawia, że wywołuje problemy ze snem. Nierzadko borykają się z nią kobiety w okresie ciąży – bardziej narażone na cofanie się treści żołądkowej. Jeżeli objawy, które wymieniliśmy, utrzymują się przez dłuższy czas, należy koniecznie udać się do lekarza lub skorzystać z fachowej porady farmaceuty. W Aptekach można kupić wiele preparatów, które łagodzą objawy zgagi i świetnie sobie z nimi radzą. Nie można zapominać także o tym, że – doraźnie – ze zgagą można sobie radzić również domowymi sposobami. Jakimi? O tym w dzisiejszym tekście.

Co pomoże na zgagę?

Poza wcześniej przez nas wymienionymi farmaceutykami, skutecznie radzącymi sobie ze zgagą, można wypróbować również domowych metod na tę uciążliwą dolegliwość. Najczęściej stosuje się regularne picie naparu ze świeżego imbiru, kopru włoskiego oraz ziaren siemienia lnianego, które doskonale minimalizują uczucie pieczenia. Ponadto, pomóc może Ci także jedzenie migdałów. W wielu opracowaniach wśród sposobów na zgagę znajduje się również spożywanie naparu z mięty. Warto jednak pamiętać, że może to przynieść zupełnie odwrotny efekt.

Jak się uchronić przed zgagą?

Jak już wspomnieliśmy, zgaga pojawia się najczęściej po zbyt dużym posiłku. Co robić, żeby ta dolegliwość nie nawracała? Istnieje kilka czynności, które warto podjąć. Uwierz, że jest to prostsze niż może Ci się wydawać! Przede wszystkim – pamiętaj o spożywaniu regularnych, niewielkich posiłków w ciągu całego dnia. Dość często dietetycy rekomendują jedzenie 4-5 dań co 3 h. Jest to fantastyczny sposób, by uchronić się przed zgagą. Oprócz tego, w trakcie posiłku pod żadnym pozorem nie można sie śpieszyć. Dokładne pogryzienie każdego kęsa gwarantuje minimalizację ryzyka wystąpienia zgagi. Pozbądź się też ze swojego menu ciężkostrawnych potraw, które zdecydowanie niekorzystnie wpływają na Twój żołądek. Ostatnią radą, jaką dla Ciebie mamy, jest unikanie jedzenia tuż przed snem. Jak widzisz, naprawdę nietrudno jest się uchronić przed zgagą. Wystarczy wprowadzić kilka zmian do swoich żywieniowych nawyków… I gotowe!

Często powracająca zgaga może być bardziej poważna dla Twojego zdrowia niż Ci się wydaje!

Zdecydowanie zbyt często mówi się, że zgaga to „mało poważna” dolegliwość i można z nia żyć, więc nie warto jej leczyć. Czy jednak powracające mdłości, trudności w przełykaniu czy ucisk za mostkiem należą rzeczywiście do tak „błahych” objawów…? Tę kwestię niechaj każdy rozważy we własnym zakresie. My możemy jedynie przypomnieć o tym, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *