Zdrowy wzrok w każdym wieku

Bądźmy szczerzy – o wzrok się na ogół dba. Większość z nas chodzi do okulisty regularnie, a gdy zachodzi taka potrzeba, kupujemy okulary bądź szkła kontaktowe, bo bez tego w życiu jest bardzo trudno. Niestety, często zapominamy, że dbanie o wzrok to nie tylko noszenie szkieł, ale również szereg innych czynności, które różnią się w zależności od wieku, pory roku i stylu życia. Co trzeba zrobić, żeby nasz wzrok był możliwie jak najlepszy…?

“Dieta” dla zdrowych oczu

Tak, jak dla naszego ciała odpowiednio zbilansowana dieta jest bardzo istotna, również oczy wymagają specjalnego traktowania. Dość łatwo zapamiętać, jakie witaminy są dobre dla naszych oczu – A, C oraz E. Witamina A, a tak właściwie – beta-karoten – zwalcza wolne rodniki, uszkadzające wzrok. Jej niedobór może skutkować powstaniem tzw. kurzej ślepoty, a skrajnie małe jej ilości – nawet rozlaną martwicę rogówki. Właściwości witaminy C zna prawdopodobnie większość z nas, ale być może nie każdy wie, że jej niedobór jest w stanie doprowadzić w skrajnych przypadkach do krwotoku podspojówkowego. Witamina E natomiast ma właściwości uszczelniania błon komórkowych i zwiększa wchłanianie wspomnianego już beta-karotenu.

Oko również należy ćwiczyć

Dla tych, którzy spędzają godziny przed komputerem lub czytają długo książki, ćwiczenia oczu są niezbędne, ale może je wykonywać każdy z nas, gdyż są nieskomplikowane, zajmują mało czasu, a przynoszą ogromną ulgę. Taki rodzaj “gimnastyki” nie tylko rozluźnia napięcie akomodacyjne oczu, ale również, dzięki niwelowaniu uczucia zmęczenia, poprawia nasze samopoczucie – to całkiem przyjemne połączenie, prawda…? Chciałoby się zapytać – w jaki sposób ćwiczyć nasz wzrok? Czasami wystarczy “zwykłe” patrzenie w dal i oderwanie się od zajęć, ale rekomendowane są także chociażby wahadłowe czy okrężne ruchy gałek ocznych.

Wpływ stylu życia na nasz wzrok

W poprzedniej części artykułu zdradziliśmy, że długotrwałe przebywanie przed komputerem oraz czytanie mogą powodować pogorszenie się naszego wzroku, ale nie tylko te czynności szkodzą. Szacuje się, że obecnie niemal połowa uczniów szkół średnich ma wadę wzroku. Chyba nie trzeba nawet pytać, dlaczego? Uzależnienie od telefonu komórkowego, telewizora, gier komputerowych przynosi bardzo dużo efektów ubocznych. Siedzenie w domu zamiast spędzania czasu na świeżym powietrzu powoduje, że oczy męczą się zdecydowanie szybciej i bez właściwej higieny pracy czeka nas, prędzej lub później, wizyta u okulisty i smutna diagnoza – wada wzroku…

Lato najgorszą porą roku dla oczu?

Nie można nie wspomnieć również o promieniach słonecznych, tak szkodliwych dla naszego wzroku, a często w tym aspekcie bardzo “niedocenianych”. Okulary przeciwsłoneczne wybierane są zazwyczaj nie pod kątem kryterium ochrony przed słońcem, a jedynie – aspektu wizualnego. Wiele osób na pewno zdaje sobie z tego sprawę, ale jednak wypiera ze swojej świadomości, że te kupowane w sieciowych sklepach odzieżowych nie dają odpowiedniej ochrony, a potrafią wręcz szkodzić zamiast pomagać. Dlatego też lato jest postrzegane jako najgorsza pora roku dla naszych oczu.

Zadbaj o wzrok, zanim zmusi Cię do tego okulista

Podsumowując – warto, nawet jeżeli na ten moment nasz wzrok jest w doskonałej formie, dbać o to, by jego kondycja nie uległa pogorszeniu. O ile zachęcamy gorąco do regularnych kontrolnych wizyt u okulisty, o tyle zdrowa, zbilansowana dieta i odpowiednia higiena pracy powinny być naszą codziennością. Dzięki temu żadne okulary, poza przeciwsłonecznymi oczywiście, nie będą nam groziły w późniejszym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *