Z sercem nie ma żartów – tych dolegliwości nie możesz bagatelizować!

Czy zdarzyło Ci się z powodu bólu w klatce piersiowej nie móc złapać oddechu? A może w ostatnim czasie zemdlałeś bez oczywistego powodu? Doskwierają Ci cyklicznie obrzęki kończyn? Jeżeli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, nie powinieneś tego bagatelizować. Możesz mieć problemy z sercem, a to mięsień, który pracuje najciężej i jest najważniejszy w naszym organizmie. Jeżeli on zawiedzie… chyba nie musimy nic więcej pisać, prawda?

 

Ból w klatce piersiowej – kiedy do lekarza?

Ból w klatce piersiowej to pierwszy sygnał, który powinien Cię zaniepokoić. Ciężko jest go scharakteryzować, jako że może przybierać różne postaci. Najczęściej jest porównywany do uczucia ściskania lub pieczenia w klatce piersiowej. Potrafi być dość trudny do zlokalizowania, ale na ogół promieniuje po jednej stronie (zwykle – lewej). Jeżeli chodzi o czas trwania bólu – z tym może być różnie, ale najczęściej jest to maksymalnie 10 minut. W skrajnych przypadkach, jeśli bólowi towarzyszą wymioty czy duszności i trwa nawet pół godziny, możemy mieć do czynienia z zawałem serca.

 

Kołatanie serca – gdy bije ono szybciej niż zwykle…

Masz czasami uczucie, jakby serce miało Ci “wyjść” z klatki piersiowej? Silne, bardzo szybkie bicie serca może oznaczać, że poza “normalnymi”, rytmicznymi skurczami następują dodatkowe. Szczególnie niebezpieczne jest kołatanie, które trwa więcej niż kilka minut i nie jest związane z wysiłkiem. Bardzo często towarzyszy mu również ból w klatce piersiowej czy omdlenie.

 

Omdlenia – najczęściej bagatelizowany objaw chorób serca

Czym jest omdlenie? To sytuacja, gdy serce nie dostarcza do mózgu odpowiedniej ilości krwi z tlenem i niedotlenienie trwa ponad 10 sekund. Jeżeli utrata przytomności ma podłoże sercowe, najczęściej mówimy o arytmii. Serce bije wtedy zbyt szybko (więcej niż 100 uderzeń na minutę) lub za wolno (mniej niż 60 uderzeń na minutę). W efekcie – krem nie dociera do mózgu rytmicznie. Rzadziej omdlenie jest spowodowane zaczopowaniem tętnic, zaopatrujących mózg w krew z tlenem.

 

Obrzęki i ich związek z nieprawidłową pracą serca

Obrzęki, które związane są z nieprawidłową pracą serca, pojawiają się najczęściej na nogach lub wokół kostek stóp. Rzadziej występują także na klatce piersiowej czy dolnym fragmencie tułowia. Najogólniej – mogą być przyczyną osłabienia prawej strony mięśnia sercowego. Pojawiają się na skutek gromadzenia się płynu w przestrzeni pozanaczyniowej oraz pozakomórkowej narządów i tkanek. Większość osób przypisuje je staniu czy siedzeniu w jednej pozycji przez dłuższy okres, ale jest to często mylące. Warto udać się do lekarza i to jemu pozwolić na ocenę sytuacji.

 

Masz powyższe objawy? Co wtedy?

Jeżeli masz choć jeden z powyższych objawów, warto odwiedzić kardiologa. Pamiętaj, że osoby od 40. roku życia powinny raz w roku udać się na wizytę kontrolną. Specjalista przede wszystkim sprawdzi Twoje tętno, a także osłucha Cię stetoskopem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, możesz zostać skierowany na ekg, badanie holterowskie, rezonans magnetyczny czy scyntygrafię. Na czym polegają te badania? O tym już wkrótce na portalu zdrowiezplusem.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *