Wszy – jak sobie z nimi radzić?

Wszy – czy i Tobie włos jeży się na karku (dosłownie i w przenośni), gdy tylko pomyślisz o tych pasożytach…? Często już z początkiem września zaczynają się pierwsze wędrówki do aptek rodziców dzieci przedszkolnych i szkolnych… Wędrówki w poszukiwaniu skutecznych preparatów na wszy i gnidy.

Przyczyny wszawicy u dzieci

Na wszawicę najbardziej narażone są dzieci między trzecim a dwunastym rokiem życia. To najczęściej właśnie z przedszkoli i szkół najmłodsi „przynoszą” te pasożyty, tak znienawidzone przez ich rodziców… Walka z wszami i gnidami nie należy do szybkich i łatwych, ale – na szczęście – prędzej lub później kończy się zwycięstwem! Jeszcze nie tak dawno temu mówiło się, że wszawica to „choroba brudnych dzieci”. Dziś już wiadomo, że to nie do końca prawda! Wszy uwielbiają po prostu większe skupiska, przede wszystkim grupy dzieci… W końcu maluchy wspólnie się bawią i dotykają, więc wszy są przenoszone bardzo szybko i niemal niezauważalnie. Nawet najbardziej zadbane dziecko może więc przynieść te pasożyty do domu, a tam już niewiele brakuje do tego, by i rodzeństwo czy rodzice zaczęli walczyć z tym samym problemem…

Skuteczne metody walki z wszami u dzieci

Obecnie istnieje naprawdę wiele metod walki z wszami u dzieci. Niektórzy ludzie są zwolennikami domowych sposobów, inni wolą natomiast środki apteczne. Które metody są najbardziej skuteczne…? Wszystko zależy od wielu aspektów. Postanowiliśmy przybliżyć Ci najpopularniejsze i najczęściej stosowane sposoby na wszawicę.

Domowe sposoby na wszy u dzieci

Ocet, majonez czy olej kokosowy ma w domu prawie każdy. Czy wiesz, że możesz je z powodzeniem użyć w walce z wszami i gnidami…?

Ocet jabłkowy

Jeżeli zmieszasz ocet jabłkowy z ciepłą wodą w stosunku jeden do jednego, uzyskasz miksturę, którą możesz regularnie, kilka razy na dzień, wcierać we włosy i skórę głowy. Niektórzy stosują w analogiczny sposób także ocet spirytusowy. Jest on jednak zdecydowanie bardziej drażniący dla skóry głowy.

Majonez

Jeżeli interesuje Cię jeszcze mniej skomplikowany sposób na wszy i gnidy, wypróbuj do tego celu zwykły majonez. Wystarczy grubą jego warstwę wmasować we włosy i skórę głowy. Proste? Proste! A, uwierz, jest to jednocześnie bardzo skuteczna metoda na niechciane pasożyty!

Olej kokosowy

Bardzo podobnie do majonezu działa również olej kokosowy. Jego porcję także wystarczy wmasować dokładnie we włosy i skórę głowy, a następnie – spłukać ciepłą wodą. Olej kokosowy – w przeciwieństwie do majonezu – wykazuje więcej działań prozdrowotnych.  Posiada m.in. właściwości pielęgnacyjne i przeciwdziała suchości skóry głowy.

Apteczne sposoby na wszy u dzieci

Oczywiście, oprócz domowych sposobów na wszy i gnidy, możesz skorzystać także ze sprawdzonych specyfików, które kupisz w aptece. Na rynku jest dostępnych naprawdę wiele preparatów tego typu. Występują one w formie płynu, sprayu, pianki, a także szamponu. Tym, na co należy zwócić szczególną uwagę, jest przede wszystkim przeznaczenie produktu. Niektóre z nich nie zwalczają gnid, a jedynie wszy, co sprawia, że kuracja wymaga uzupełnienia. Poza stosowaniem specyfików aptecznych, warto także regularnie wyczesywać gnidy gęstym grzebieniem. Dzięki temu proces pozbycia się pasożytów będzie zdecydowanie szybszy i bardziej skuteczny.

Wszy i gnidy u dzieci – walcz z nimi skutecznie!

Jak widzisz, z wszami i gnidami można walczyć na wiele różnych sposobów. Oczywiście, niektóre są bardziej, a inne – mniej efektywne. Najlepiej jest łączyć kilka metod, by kuracja zakończyła się powodzeniem w jak najkrótszym czasie. Oprócz wymienionych przez nas sposobów, pamiętaj także o wymrożeniu ubrań dziecka i wszystkich ozdób do włosów, które nosi na co dzień. Weź także pod uwagę, że jeżeli Twój maluch ma wszy i gnidy, i Ty z dużym prawdopodobieństwem możesz mieć ten sam problem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *