Wakacyjna apteczka – must-have każdego urlopowicza

Niedawno rozpoczęły się wakacje. Większość z nas bierze wtedy dłuższy urlop i – korzystając z faktu, że dzieci mają wolne – wyjeżdża z rodziną na dłużej poza miejsce zamieszkania. Niektórzy wybierają góry, inni morze, są tacy, którzy z miasta uciekają, a jeszcze inni – wręcz przeciwnie. Co człowiek to inne preferencje. Jedno jest jednak pewne – niezależnie od tego, gdzie sie wyjezdża, do walizaki należy spakować dobrze wyposażoną apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć? O tym poniżej.

Na ból i gorączkę

Najczęściej wybieranymi lekami na ból i gorączkę są preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen. W związku z faktem, że chyba nie ma osoby, która by nie stosowała w swoim życiu tego typu produktów, warto zaopatrzyć się w już stosowane leki w celu uniknięcia reakcji alergicznej. Czy można jednoznacznie stwierdzić, które preparat jest najlepszy? Nie, jako że jest to bardzo indywidualna sprawa, jednak z cała pewnością da się stwierdzić, że zarówno z bólem (czy to głowy, czy mięśni), jak i goraczką da się skutecznie walczyć.

Na rany i odciski

Do apteczki warto zapakować również coś tak trywialnego, jak zestaw plastrów (nie bez przyczyny zresztą część zestawów nazywa się „turystycznymi”). W połączeniu z wodą utlenioną oraz bandażami stanowią one doskonały tercet w walce z obrażeniami. Co natomiast z odciskami? Przeciwdziałanie im jest dość proste – wystarczy wziąć na wakacje wygodne buty bądź chodzić bez nich (chociażby po plaży). Jeżeli jednak ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest możliwe do spełnienia, zawsze można kupić żelowe wkładki przeciwdziałające odciskom bądź – gdy na profilaktykę jest już za późno – nakleić specjalny plaster, niwelujący ból.

Na problemy żołądkowe

Umówmy się od razu – na wakacjach raczej się człowiek jedzeniowo „nie oszczędza”. Wymówki typu „bo można”, „bo urlop” czy „bo i tak wszystko spalę” są najczęściej słyszane przy kawiarniach, lodziarniach oraz fast-foodach. Niestety, jeżeli trzyma się dietę na co dzień i nagle dostarcza się swojemu organizamowi X razy więcej kalorii (i to tych „najgorszych”), często obraca się to przeciwko nam i nasz żołądek mówi „dość”. Co wtedy zrobić? Warto mieć przy sobie krople żołądkowe, saszetki do rozpuszczenia w wodzie oraz probiotyk – tak „na wszelki wypadek”.

 Jest lato – są komary

Czy i Wam wydaje się często, że na urlopie owady tną bardziej? Jest ich więcej, są bardziej „żarłoczne” krwi i zostawiają większe rumienie niż zwykle. Kto wie – może jest to prawdą, choć do nas bardziej przemawia wytłumaczenie, że gdy wychodzi się częściej z domu (i to nie tylko do biura, ale na powietrze), ma sie więcej okazji, żeby czy to komary, czy kleszcze zaatakowały nas czy nasze dzieci. Jak się bronić przed tymi znienawidzonymi insektami? W wielu sklepach można już kupić preparaty w sprayu, które skutecznie odstraszają od nas owady. Do pomieszczeń natomiast warto wybrać preparat, który wkłada się do kontaktu. Jeśli nie uchronimy się jednak przed ukąszeniami – specjalny, łagodzący krem uśmierzy z całą pewnością niedogodności z tym związane.

Opalaj się z głową

Są ludzie, którzy twierdzą, że jeżeli nie leży się „plackiem” na plaży, nie trzeba używać kremów czy balsamów z filtrem. Jest to całkowicie błędne myślenie, gdyż często zdecydowanie mocniej można się opalić spacerując czy uprawiając sport niż spędzając czas statycznie. Produkty z filtrami powinny być stosowane ponadto w czasie ekspozycji na słońce nie raz dziennie, ale nawet co kilkadziesiąt minut. Po powrocie do domu dobrze jest zaaplikować preparat łagodzący w celu uniknięcia oparzeń słonecznych. Nie jest to może konieczne, ale nie dość, że uśmierza ból spalonej skóry, to jeszcze pozwala nierzadko na odzyskanie jędrności i nawilżenia skóry.

Coś więcej?

Produkty przez nas wymienione są jedynie najbardziej podstawowymi elementami każdej apteczki wyjazdowej. W domu warto mieć zdecydowanie więcej preparatów, ale o tym kiedy indziej. Tymczasem życzymy Wam miłego i zdrowego wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *