Twarz wizytówką człowieka – jak o nią zadbać?

Chyba każda kobieta marzy o pięknej, zdrowej skórze. Ciężko zliczyć, ilu nastolatków (i nie tylko) cierpi z powodu kompleksów na tle trądziku. Podobno twarz to wizytówka naszego stanu zdrowia – czy to prawda? Wielu specjalistów uważa, że jest w tym sporo racji.

Po pierwsze – nawilżaj

Większość ludzi trwa w przekonaniu, że mając tłustą cerę, nie trzeba jej nawilżać. To błąd – w rzeczywistości jest odwrotnie – często ten typ skóry potrzebuje wręcz jeszcze większego nawilżenia, żeby nie produkować takiej ilości sebum. Czy dobry krem nawilżający wystarczy? Zdecydowanie nie – o skórę należy dbać zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz, więc picie dużych ilości wody mineralnej bądź źródlanej jest niezbędne. Jeżeli zadbamy o swoją skórę kompleksowo, odwdzięczy nam się ona dobrą kondycją i zdrowym wyglądem.

Po drugie – jedz “rozsądnie”

Jeżeli uważasz, że Twoja dieta nie wpływa w żaden sposób na stan skóry – niestety, nie masz racji. To, jak i co jemy ma ogromne znaczenie. Fast food-y, słodycze czy mocno doprawione dania potrafią drastycznie zmienić kondycję skóry. Trądzik bardzo często ma swoje podłoże nie tyle w genach, co w diecie. Oczywiście, jeżeli raz na jakiś czas zje się produkty “zakazane”, popijając je gazowanym napojem, nic się nie stanie. We wszystkim należy znać umiar, jak to w życiu bywa.

Po trzecie – nie bój się suplementów

Załóżmy, że unikasz potraw “zakazanych”, pijesz dużo wody, a Twojej skórze wciąż daleko do bycia piękną. Co wtedy? Jeśli rzeczywiście te metody są niewystarczające, warto wspierać się “od wewnątrz” suplementami. Biotyna, cynk, witaminy z grupy B – to na pewno nie zaszkodzi, a często pomoże. Warto również zbadać poziom progesteronu oraz TSH, gdyż bardzo często problemy skórne mają podłoże hormonalne. Pamiętaj jednak o tym, że prawidłowej interpretacji wyników dokonuje zawsze lekarz, a nie Internet czy ciocia lub babcia.

Po czwarte – pielęgnuj skórę kompleksowo

Skoro mowa o lekarzu… Zawsze warto wybrać się ze swoimi problemami do dermatologa, który zaleci z pewnością odpowiednie badania, a następnie – na podstawie ich wyników – skuteczną kurację. Szczególnie w przypadku trądziku czy łojotokowego zapalenia skóry efekty leczenia potrafią być widoczne bardzo szybko, jednak często, mimo poprawy stanu skóry, jako “pamiątki” po gorszych czasach pozostają szpecące blizny. Jak z nimi walczyć? To już zadanie dla kosmetologa – to on, dobierając odpowiednie zabiegi, potrafi zwalczyć nawet najbrzydsze pozostałości po problemach skórnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *