Test alergiczny prawdę Ci powie…

Cyklicznie pojawiają Ci się wysypki, borykasz się z wodnistym katarem i kichasz częściej niż przeciętny człowiek – szczególnie wiosną? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz, po usłyszeniu Twoich objawów, skieruje Cię na testy alergiczne. Czym one są? Przede wszystkim – wykazują przyczynę Twoich dolegliwości, dzięki czemu wiesz, jakich alergenów unikać. Ponadto, mając takie wyniki możliwe jest przeprowadzenie odczulania. Czy testy alergiczne naprawdę są konieczne? Czy istnieją ich różne rodzaje? Czy może je wykonać każdy człowiek? Na te wszystkie pytania odpowiemy już za chwilę.

 

Testy alergiczne – czy są niezbędne do rozpoczęcia leczenia?

Jak już ustaliliśmy, dzięki testom alergicznym wiadomo, jakie alergeny nas uczulają. Czasem jednak i bez testów mamy niemal 100% pewność, że np. wysypka występuje u nas po zjedzeniu konkretnych orzechów lub kichamy intensywnie jedynie tuż po bliskim kontakcie z psem/kotem. Co w takiej sytuacji? Czy można leczyć się “na własną rękę”? Pamiętaj, że “każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”. To nie jest tylko formułka regularnie powtarzana w reklamach i przez farmaceutów – to sama prawda. Mimo pewności co do alergenu, idź do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować Cię do  alergologa. Dopiero specjalista jest w stanie dobrać Ci odpowiednie leczenie lub skierować Cię na testy alergiczne.

 

Rodzaje testów alergicznych

Jeżeli chodzi o testy alergiczne, możemy wyróżnić:

 

testy alergiczne z krwi

Testy alergiczne z krwi są wykorzystywane do oznaczania głównie alergenów pyłkowych, pleśniowych, zwierzęcych i roztoczowych. Polegają na pobraniu małej ilości krwi i jej analizie. Najczęściej wykonuje się je najmniejszym dzieciom (do 3. r.ż.) oraz osobom z najbardziej dotkliwymi w przebiegu alergiami.

 

testy alergiczne ze skóry

Testy alergiczne ze skóry najczęściej badają kompleksowo nasze reakcje na alergeny. Podstawowy zestaw alergenów to 15 substancji, aczkolwiek można go zdecydowanie rozszerzyć. Na czym polegają testy? Na skórze (najczęściej na dłoniowej części przedramienia) najpierw nanosi się kilka kropli alergenu, by następnie wykonać tam nakłucie. Jeżeli w miejscu nakłucia skóra będzie zaczerwieniona i/lub obrzęknięta, oznacza to uczulenie na dany alergen. Co istotne – metoda ta ma tę przewagę nad testami alergicznymi z krwi, że wyniki są dostępne niemal od razu, bo po ok. 15-20 minutach.

 

testy alergiczne ze skóry – płatkowe

Podstawową różnicą między testami alergicznymi ze skóry a ich płatkową odmianą jest to, że drugi rodzaj nie wymaga nakłuwania skóry. Jak więc przebiega proces wykonywania testu? Na skórę pleców (co istotne – niezmienioną chorobowo) przykleja się dedykowane do tego plastry. Alergeny znajdują się w wazelinie, są nakładane w komorach i wszystko razem tworzy duże plastry, które bezwzględnie muszą cały czas być w kontakcie ze skórą. Plastry znajdują się na ciele aż 48 h i dopiero po tym okresie się je odkleja i dokonuje wstępnych oględzin skóry. Kolejnym krokiem jest przyklejenie ich na kolejne 24 h i wtedy następuje ostateczna ocena skóry – jeżeli pojawiło się zaczerwienienie, alergen, który się w tym miejscu znajdował – uczula.

 

testy alergiczne prowokacyjne

Testy prowokacyjne polegają, jak sama nazwa wskazuje, na zaaplikowaniu określonego alergenu i obserwowaniu reakcji organizmu. Istnieje kilka rodzajów testów prowokacyjnych. Najczęściej stosowane polegają na podaniu alergenu na małżowinę nosową dolną (reakcją alergiczną są w tym przypadku katar i kichanie). Można również wprowadzić alergen dospojówkowo (reakcją alergiczną mogą być wtedy łzawienie i/lub przekrwienie oka).

 

Czy testy alergiczne są inwazyjne i bolesne?

Testy alergiczne na szczęście są zdecydowanie mniej bolesne niż się je przedstawia. Do testów alergicznych z krwi potrzebna jest jedynie niewielka próbka, a samo pobranie nie należy do najbardziej bolesnych zabiegów. Nakłucia do testów alergicznych ze skóry są natomiast naprawdę ledwo lub wręcz niewyczuwalne.

 

Odczulanie – czym jest i jak przebiega?

Odczulanie (immunoterapia alergenowa) to aplikacja najpierw małych, następnie – stopniowo – coraz większych dawek alergenu w celu wytłumienia reakcji na daną substancję. Odczulanie stosuje się głównie u osób, które najciężej przechodzą styczność z alergenem/alergenami. Podkreślamy więc – dodatni wynik testu alergicznego (niezależnie od jego rodzaju) nie jest automatycznie wskazaniem do odczulania. Odczulanie trwa – w zależności od cech osobniczych i alergenu – nawet do kilku lat. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać efektów “po pierwszej próbie”. Poza odczulaniem metodami leczenia alergii są również podawanie preparatów sterydowych oraz – doraźnie – kuracja lekami przeciwhistaminowymi.

 

Źródło: HAL Allergy Group.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *