Telemedycyna przyszłością usług zdrowotnych?

Czym jest telemedycyna? To, jak sama nazwa wskazuje, połączenie telekomunikacji, informatyki i medycyny. Umożliwia ona otrzymanie fachowej porady zdrowotnej 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku – z dowolnego miejsca na ziemi. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku zasięg Sieci. Czy medycyna na odległość ma w ogóle sens? Czy posiada ona same zalety?

Zalety telemedycyny w pigułce

Firmy, świadczące usługi telemedyczne, często podkreślają, że medycyna na odległość ma niemal same zalety. Całodobowa opieka lekarska to tylko jedna z nich.

Szerszy dostęp do opieki medycznej

Usługi telemedyczne są dostępne 24 h na dobę, przez cały rok, z dowolnego miejsca na ziemi. Jest to ogromne ułatwienie przede wszystkim dla mieszkańców terenów z ograniczonym dostępem do opieki lekarskiej, ale nie tylko. Z medycyny na odległość korzystają chętnie również mamy małych dzieci oraz osoby niepełnosprawne, którym, kolokwialnie rzecz ujmując, „ciężko wyjść z domu”.

Redukcja kosztów

Usługi telemedyczne to ogromna oszczędność kosztów. Osoby korzystające z opieki lekarskiej na odległość płacą za konsultację zdecydowanie mniej. Dlaczego? Operatorzy telemedyczni nie muszą wynajmować powierzchni na gabinety, nie muszą zatrudniać pracowników administracji itd. Obie strony, wybierając ten typ usług, korzystają na tym.

Oszczędność czasu

Wizyta telemedyczna jest nie tylko tańsza, ale i krótsza. Dzięki sztucznej inteligencji, która stanowi ogromną część systemu, lekarz tuż przed wirtualnym spotkaniem z pacjentem zna wszystkie symptomy jego choroby. Dzięki temu czas niezbędny na postawienie diagnozy jest zdecydowanie krótszy. „Pomaga” w tym zdecydowanie także brak „papierologii”, która jest przeniesiona na system.

Krótki czas oczekiwania na pomoc specjalisty

Ile średnio czeka się na wizytę specjalisty? Szczególnie w małych miastach jest to – w najlepszym układzie – kilka miesięcy. Dzięki usługom telemedycznym okres oczekiwania się zdecydowanie skraca i pomoc lekarza – nawet bardzo rzadko spotykanej specjalizacji – jest niemal na wyciągnięcie dłoni.

Wszystkie dane zdrowotne w jednym miejscu

Korzystanie z usług telemedycznych jednego operatora wiąże się z koniecznością przechowywania swoich danych zdrowotnych w jego systemie. Ma to niemal same plusy. Jeżeli wizyty na odległość u różnych specjalistów dotyczą tej samej dolegliwości, każda kolejna konsultacja będzie coraz krótsza. Lekarz nie będzie musiał pytać o historię choroby, poprzednie wyniki badań itp. Wszystko, czego potrzebuje, znajduje się w systemie i wystarczy, że „uaktualni” swoją bazę o najnowsze symptomy.

Duża skuteczność diagnoz dzięki sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja, która stanowi część systemu telemedycznego, jest narzędziem, które ułatwia pracę lekarzom w trakcie e-wizyt. Zbiera wszystkie informacje, o które w trakcie wizyt stacjonarnych pytają specjaliści i przyporządkowuje je do określonych schorzeń. AI podpowiada lekarzowi, z jaką chorobą może mieć do czynienia. Oczywiście, ostateczna diagnoza jest zawsze w rękach specjalisty, ale to dla neigo ogromne ułatwienie.

Czy telemedycyna to same plusy?

Mimo że usługi telemedyczne posiadają ogrom zalet, w wielu badaniach społecznych respondenci wskazują również na ich słabe punkty. Należą do nich m.in. brak osobistego kontaktu z lekarzem, niejasne regulacje prawne czy obawa o bezpieczeństwo swoich danych. Stawiając na szali wszystkie „za” i „przeciw”, wydaje się, że telemedycyna to mimo wszystko przyszłość opieki zdrowotnej. Co istotne – nie tylko w krajach zachodnich, ale i w Polsce. Jak wskazują statystyki, już w ubiegłym roku z usług telemedycznych korzystało niemal 60% Polaków. Obecnie odsetek osób, przekonanych do ich skuteczności jest jeszcze wyższy. Przyszłość pokaże, w którą stronę będzie szedł sektor usług medycznych, ale wierzymy, że postęp technologiczny zostanie do tego odpowiednio wykorzystany.

 

Źródła:

https://www.biostat.com.pl/telemedycyna-drugie-badanie/telemedycyna-zalety.php

https://programa.pl/en/2018/04/Telemedicine_in_Poland_-_how_to_(and_why_it_is_necessary_to)_prepare_medical_facilities_for_implementation_of_telemedicine_solutions

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *