Te badania powinieneś robić regularnie

Czym są badania profilaktyczne? Jak sama nazwa wskazuje – profilaktyka zdrowotna obejmuje zapobieganie chorobom poprzez wczesne ich wykrycie oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Niestety, mimo częstego przypominania o konieczności regularnego ich wykonywania, w 2016 r. jedynie 40% Polaków bada się raz w roku, 30% – rzadziej, a 10% w ogóle ich nie wykonuje.(1)

 

Jakie badania z krwi należy wykonywać regularnie?

Do badań, które powinno się wykonywać regularnie, zaliczyć można morfologię, OB, poziom cukru oraz lipidogram. Jest to absolutne minimum, dzięki któremu możemy, po konsultacji z internistą, ocenić stan naszego zdrowia. W przypadku wyników poza granicami norm istnieje natomiast duża szansa, że w przypadku szybkiej reakcji bardzo szybko uda się je poprawić.

 

Morfologia – czego można się z niej dowiedzieć?

Morfologia, inaczej ogólne badanie krwi, pomaga wykryć wiele schorzeń, nie dających we wczesnej fazie żadnych niepokojących objawów. Obejmuje m.in. informacje dotyczące ilościowego i procentowego składu poszczególnych elementów krwi, tj. leukocytów, erytrocytów oraz płytek krwi, a także stężenie hemoglobiny. Wyniki morfologii stanowią dobrą “bazę” dla internisty, by w przypadku odchyleń w wynikach zlecić ewentualne dalsze badania. Najlepiej wykonać ją rano, będąc na czczo.

 

Odczyn Biernackiego (OB) jako marker stanu zapalnego

OB, czyli odczyn Biernackiego jest jednym z najczęściej wykonywanych badań krwi. Stanowi mało specyficzny marker stanu zapalnego. Co to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim – wynik poza górną granicą normy mówi o tym, że w organizmie istnieje infekcja, aczkolwiek nie określa w żadnej mierze tego, czym jest ona spowodowana. Nie wiadomo więc, czy do jej powstania przyczyniły się bakterie, pasożyty czy też wirusy. Inna kwestia – podwyższone OB może być również spowodowane ciążą. W tym przypadku warto również wykonać test ciążowy lub beta hCG z krwi. Wynik poniżej normy natomiast występuje m.in. przy alergii czy nadkrwistości.

 

Badanie poziomu cukru niezbędne nie tylko dla cukrzyków

Zastanawiasz się, po co badać poziom glukozy we krwi, skoro nie masz żadnych niepokojących objawów? Niepokoi Cię ciągła senność i chudnięcie mimo że jesz tak, jak dotąd? W obu przypadkach warto sprawdzić poziom cukru. Często początkowe objawy cukrzycy są niemal nieodczuwalne, a za utratę wagi i apatię bardzo często odpowiada właśnie podwyższony poziom glukozy. Co istotne – badanie należy wykonać na czczo, najlepiej rano, a przed nim warto wstrzymać się od wysiłku fizycznego (po ćwiczeniach poziom cukru we krwi może być zaniżony). Jeżeli przyjmuje się jakiekolwiek leki rano, przed posiłkiem, należy się z nimi wstrzymać aż do pobrania krwi.

 

Lipidogram – jedno badanie, dostarczające wiele informacji o naszym zdrowiu

Przyjęło się, że lipidogram regularnie powinny wykonywać osoby starsze oraz otyłe. Jest to jednak podejście błędne, gdyż zagrożona miażdżycą, zawałem serca bądź udarem może być również osoba bardzo aktywna, taka, która teoretycznie nie powinna mieć takich “problemów”. Oczywiście stężenie cholesterolu co do zasady będzie zawsze wyższe u ludzi mało aktywnych, jedzących niezdrowe, wysokoprzetworzone produkty (m.in. fast-foody) oraz u osób starszych. Warto jednak mieć świadomość, że nawet w przypadku wyniku, będącego poza górną granicą normy niekoniecznie trzeba od razu brać leki i bardzo często wystarczy zmiana diety.

 

Jak często wykonywać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne powinny być wykonywane raz w roku. Wszystkie powyższe można zrobić za jednym pobraniem krwi, co powinno przekonać do nich nawet osoby, obawiające się wizyty w laboratorium. Pamiętajcie, że wszelkie nieprawidłowości zawsze łatwiej leczyć w początkowym ich stadium, więc apelujemy – badajcie się regularnie! Dając Wam dobry przykład, my również w trakcie akcji #LutyMiesiącemBadań, organizowanej przez Zdrowie z plusem, wykonamy wszystkie podstawowe badania.

 

(1) https://www.falck.pl/o-firmie/biuro-prasowe/informacje-prasowe/40-procent-polakow-nie-bada-sie-wystarczajaco/

One thought on “Te badania powinieneś robić regularnie

  1. Patryk mówi:

    Raz w roku na badanie cholesterolu to już u mnie standard. Od kilku lat mam problem z za wysokim. Gdy tylko troszeczke za bardzo sobie pofolguje w diecie od razu jest skok. Najgorzej oczywiscie jest w okresie swiatecznym… Teraz tez sie wybieram w kwietniu w ramach pakietu droga do zdrowia. Przy okazji w cenie zrobia tez morfologie, hemoglobine i proby watrobowe. Po zimie zdecydowanie przyda sie przebadac zwlaszcza ze człowiek czuje sie jakis taki „ociezały”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *