Suplement diety, lek RX czy OTC? Czym się różnią?

Wchodzisz do Apteki i co widzisz? Setki, o ile nie tysiące różnych opakowań leków i suplementów… O ile trzymasz w dłoni receptę – dokładnie wiesz, co chcesz kupić – nie ma tu żadnego problemu. Ten zaczyna się dopiero wtedy, gdy farmaceuta pyta Cię, czy wolisz np. suplement diety, czy lek OTC. Być może nieco niezręcznie Ci zapytać, czym się one różnią, więc często sugerujesz się wyglądem opakowania lub nazwą preparatu. Suplementy diety kojarzą się często bardzo “niemedycznie”, więc na ogół pacjenci decydują się na lek OTC. Jednak wciąż nie wiedzą, dlaczego! Z uwagi na fakt, że niezrozumienie tych skrótów jest wciąż tak powszechne, postanowiliśmy je rozszyfrować, a także wyjaśnić, co różni poszczególne kategorie produktów. Zacznijmy!

SD, lek RX i OTC – skróty, które wiele znaczą

SD, RX oraz OTC – oto skróty, stosowane bardzo często przez farmaceutów i lekarzy. Co one znaczą? Krótko rzecz ujmując – SD to suplement diety, lek RX – lek na receptę, natomiast OTC – bez recepty. Teoretycznie – bardzo proste. Jak jest jednak w praktyce? Warto wiedzieć, że różnica między nimi jest bardzo dostrzegalna!

Suplementy diety i leki OTC – podobieństwa i różnice

Zarówno suplementy diety, jak i leki OTC można kupić w większości dużych sklepów, na stacjach benzynowych, a także w aptekach. Jest to jedyne znaczące podobieństwo między tymi kategoriami preparatów. Różnic jest zdecydowanie więcej… 

Suplement diety – wzbogaca dietę, lek – leczy

Pierwszą, najważniejszą różnicą jest przeznaczenie produktów. Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, wzbogacają, uzupełniają dietę. Lek natomiast realnie leczy, jest skuteczny i przebadany. A propos badań…

Suplement diety – poza kontrolą, lek – kompleksowo “zbadany”

Niestety, suplementy nie muszą być zbadane przed wprowadzeniem na rynek. Żadne badania nie są wymagane, a zgłoszenie suplementu przed rozpoczęciem sprzedaży może zostać wysłane do Głównego Inspektoratu Sanitarnego nawet online. Zupełnie inaczej jest w przypadku leków. Tu wymagane są kompleksowe badania, a wszystkie zebrane dokumenty zatwierdza Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

Reklama suplementu diety – brak obostrzeń, leku – restrykcyjne regulacje

Reklamy suplementów diety w telewizji, radiu czy internecie to coś, z czym się nagminnie spotykamy. Formy przekazu – jako że nieuregulowane – wykraczają często poza granice dobrego smaku. Inaczej jest w przypadku leku – tu już reklamy są restrykcyjnie regulowane. Zawsze ponadto na końcu znajdziesz standardową “regułkę”, co odróżnia je od suplementów.

Leki RX i OTC – główna różnica

Jeszcze dwa lata temu aż 3 na 4 osoby nie wiedziały, co znaczy RX i OTC w kontekście leków (mimo że dokonywały regularnie zakupów w aptekach).* Jak jest dziś w tym temacie? Mamy nadzieję, że zdecydowanie lepiej. Jeśli jednak wciąż nie jesteś pewien, co znaczą powyższe skróty – podpowiadamy: RX – na receptę, OTC – bez recepty. Innymi słowy – preparaty RX można stosować jedynie po konsultacji z lekarzem, natomiast w przypadku OTC – nie ma takiego obostrzenia.

Kiedy sięgać po suplement, a kiedy po lek?

Często ludzie zastanawiają się, kiedy wybierać suplementy, a kiedy – leki. Można to podsumować jednym stwierdzeniem – suplementy najczęściej są jedynie uzupełnieniem diety i działają profilaktycznie. Leki OTC natomiast, jak to leki, LECZĄ. Stosuje się je więc w przypadku rozwijającej się lub istniejącej choroby. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zaistnienia którejś z wyjątkowych okoliczności – ciąży, karmienia piersią, przyjmowania bardzo silnych leków – przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zresztą… tę regułę, występującą na opakowaniach i reklamach zna już chyba każdy z nas!  

 

Źródło: https://www.biostat.com.pl/rozroznienie-lekow-rx-otx-suplementow.php

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *