Stres największą chorobą cywilizacyjną XXI wieku?

Stres przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) został kilka lat temu określony jako jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dotyka on w różnym stopniu niemalże każdego człowieka i tylko od nas zależy, czy i jak sobie z nim poradzimy.

Czym tak właściwie jest stres?

Stres definiowany jest bardzo ogólnie jako przeciążenie fizyczne, emocjonalne oraz psychologiczne. Nie da się określić, od kiedy mamy z nim do czynienia z uwagi na różny próg radzenia sobie z sytuacjami stresogennymi. Wiadomo jednak z całą pewnością, że może być bardzo groźny dla naszego zdrowia i należy nauczyć się umiejętnie mu przeciwstawiać.

Czy ze stresem da się walczyć?

Mimo że z pewnością nie każdy się z nami zgodzi – ze stresem nie tylko da się walczyć, ale i nawet można z nim wygrać! Dla niektórych antidotum jest po prostu więcej aktywności fizycznej, która odpręża, pozwala uwolnić myśli i “pozytywnie” męczy. Inni próbują stres “zajadać” i to również ma sens z uwagi na węglowodany, przyczyniające się do produkcji serotoniny, obniżającej stany lękowe. Oczywiście, sposób ten nie jest rekomendowany osobom z nadwagą lub będącym na diecie. Medytacja również przynosi pozytywne rezultaty i pomaga w wyciszeniu się oraz pozbyciu negatywnych emocji. Jeżeli nic z powyższych metod nie pomaga, warto udać się po poradę do specjalisty.

Czy istnieje lekarz “od stresu”?

Załóżmy, że sami przed sobą przyznaliśmy się do problemu, co już jest ogromnym krokiem do przodu w leczeniu. Gdzie udać się w poszukiwaniu pomocy? Specjaliści polecani w tym przypadku to psycholog bądź psychiatra. Najczęściej kilka sesji wystarcza, żeby zrozumieć istotę problemu i zacząć mu przeciwdziałać. W bardziej skomplikowanych przypadkach, gdy stres spowodował już uszczerbek na zdrowiu, wymagana jest również konsultacja lekarza – specjalisty z danej dziedziny. Oczywiście, wsparciem z radzeniem sobie ze stresem mogą być też zioła lub ziołowe suplementy diety…

Antidotum na stres z Apteki?

Nie od dziś wiadomo, że krople walerianowe działają na uspokojenie, a melisa wycisza. Czy oprócz tych dwóch najbardziej powszechnych środków występują również inne, nie mniej skuteczne? Analogiczne działanie wykazują również szyszki chmielu czy kwiat lawendy. Napar z lipy ponadto działa rozgrzewająco, a korzeń żeń-szenia pozytywnie wpływa na koncentrację. Wielu osobom nie odpowiada jednak przyjmowanie ziół w postaci płynnej, dlatego też w Aptekach zaopatrzyć się można również w łagodnie działające, ziołowe suplementy diety. Co najważniejsze – nie są one “inwazyjne” dla naszego organizmu, o ile stosuje się je w odpowiedniej dawce. Przed ich zakupem warto jednak zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Mój stres nie dotyczy tylko mnie

Pamiętajmy, że stres, który nas dotyka, wpływa również na naszych bliskich. Jeżeli nawet żal czasami “na siebie” wydać pieniądze na wizytę u specjalisty lub zakup ziółek czy suplementów, pomyślmy o tym, jak bardzo zwiększy się komfort życia nie tylko nasz, ale i najbliższej rodziny czy przyjaciół. Sfrustrowany, zestresowany człowiek potrafi dać się we znaki otoczeniu, a chyba nikt nie chce ranić tych, na kim mu najbardziej zależy, prawda…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *