SOR bez tajemnic

SOR, czyli szpitalny oddział ratunkowy – zbyt często ostatnio mówi się, że jest mylony z przychodnią lub pogotowiem. Kiedy powinno się tam wybrać? W jakiej kolejności przyjmuje się pacjentów? To tylko kilka kwestii, które poruszymy w tekście. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, pamiętaj o jednym…

Każdy pacjent ma prawo do uzyskania opieki zdrowotnej w sytuacji nagłego zagrożenia życia i zdrowia!

Miej to na uwadze, zastanawiając się nad “wizytą” w szpitalu, przychodni czy na pogotowiu.

Czym jest SOR?

SOR, jak wspomnieliśmy, to szpitalny oddział ratunkowy. Jest to wyodrębniona komórka szpitala, do której powinien zgłosić się każdy, kto znajduje się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia. Co istotne – o kolejności przyjmowania pacjentów nie decyduje moment pojawienia się w szpitalu, a ich stan zdrowia. SOR często myli się m.in. z nocną i świąteczną opieką zdrowotną. W ramach NiŚOZ jednakże z opieki korzystają osoby, które zachorowały nagle, ale nie są w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Kto powinien zgłosić się na SOR?

Jak już wspomnieliśmy, na SOR powinni zgłosić się pacjenci, znajdujący się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Stan nagły to taki, który wymaga niezwłocznej reakcji (zabiegów medycznych i/lub leczenia). To lekarz jest osobą, która w każdym przypadku decyduje o udzieleniu pomocy na SOR-ze. W szpitalnym oddziale ratunkowym wykonuje się jedynie niezbędne czynności, mające na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta. Kolejne zabiegi odbywają się już we właściwym oddziale szpitala lub innej placówce medycznej. Transport pacjenta leży wtedy w gestii SOR-u. 

System triage metodą kwalifikacji pacjentów

Jak już wspomnieliśmy, kolejność przyjmowania pacjentów nie zależy od czasu ich przybycia, a stanu zdrowia. Coraz większa ilość szpitalnych oddziałów ratunkowych wprowadza w tym celu tzw. system triage. Na czym on polega? Każdy pacjent zostaje dopasowany do jednego z pięciu kolorów, w zależności od przyczyny obecności na SOR-ze. Skrajne kolory to czerwony, oznaczający pomoc natychmiastową, bez kolejności oraz niebieski – oczekiwanie nawet do 6h. Poza tymi dwoma barwami, w systemie triage istnieją jeszcze pomarańczowa, żółta oraz zielona.

Który SOR wybrać?

W przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, nie musisz brać pod uwagę żadnej rejonizacji. Każdy pacjent może przyjechać do dowolnego miejsca w Polsce. Nie trzeba mieć także żadnych skierowań od lekarzy.

Pamiętaj, żeby rozważnie wybierać miejsce wizyty w przypadku potrzeby zdrowotnej!

Zanim jeszcze pojedziesz na SOR, zastanów się 2 razy, czy Twoja wizyta tam będzie uzasadniona. Jeżeli się wahasz – na ogół nie potrzebujesz pomocy szpitalnego oddziału ratunkowego. Weź pod uwagę, że tych kilka minut potrzebnych na Twoją kwalifikację może wpłynąć na życie rzeczywiście potrzebującej osoby…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *