Seniorze, dbaj o zdrowie!

“Jak dbać o zdrowie?” To pytanie wydaje się być banalne, ale jednocześnie – tak “niejednoznaczne”. Większość osób uważa, że doskonale dba o zdrowie, ale prawda jest zgoła inna. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Niektórym wystarczy regularny wysiłek fizyczny, inni będą wspierać się lekami i suplementami, natomiast dla innych najlepszą “receptą” będzie zdrowa dieta. O ile relatywnie łatwo jest zadbać o zdrowie osobom młodym, w przypadku seniorów jest już nieco trudniej. Dlaczego? Część aktywności jest np. niemożliwa z uwagi na ich mniejszą sprawność fizyczną. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak zadbać o zdrowie także w przypadku seniorów, zdefiniujmy, od kiedy zaczyna się “starość”.

Różne definicje starości

Osoby w podeszłym wieku, seniorzy, osoby w kwiecie wieku… Kogo do nich zaliczamy? Czy jest jakiś “wiek graniczny”, od którego można mówić o starości…? Oczywiście, że tak, choć różne źródła podają inne wartości. W Ustawie z 2015 r. o osobach starszych jest mowa o granicy 60. roku życia. Opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Jakość życia osób starszych w Polsce” natomiast wskazuje na minimum 65 lat. WHO podaje wartość analogiczną jak wcześniej przytaczana przez nas ustawa, natomiast Ministerstwo Zdrowia idzie o krok dalej. Pisząc o seniorach, ma na myśli osoby w wieku co najmniej 75 lat. Jak widać, już sam początek starości budzi kontrowersje, a co dopiero metody na dbanie o zdrowie w tym wieku…

“Czy Ci to wolno”? “Czy tak wypada”?

Niestety, takie pytania do osób starszych są wciąż na porządku dziennym. Pamiętajmy, że wiek to tylko metryka i takie słowa skierowane do seniorów mogą ich tylko niepotrzebnie zniechęcić.

4 sposoby na zadbanie o swoje zdrowie

Jak już wspomnieliśmy, nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na zachowanie dobrego zdrowia. Istnieje jednak kilka metod, by seniorzy zdecydowanie dłużej mogli cieszyć się wyśmienitą kondycją psychiczną i fizyczną!

Dużo ruchu w każdej postaci

“Ruch to zdrowie, każde dziecko Ci to powie” – nie sposób się z tym nie zgodzić! Być może niewiele starszych osób będzie w stanie iść na aerobik czy wyczerpujące cardio (choć i takie się zdarzają)… Za to niemal każda może z pewnością pozwolić sobie na regularne spacery czy nordic walking. Pływanie, jazda na rowerze, joga… Aktywność fizyczna jest fantastycznym sposobem na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Poza tym, doskonale oczyszcza umysł…

Zdrowa dieta to podstawa

To jedna z metod, która przychodzi nam do głowy w pierwszej kolejności! Zdrowa dieta to oczywiście nie głodzenie się, a spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków. Wcale nie trzeba wykupować specjalistycznych jadłospisów – wystarczy nauczyć się jeść zdrowo. Jak tego dokonać? Przede wszystkim – słuchając ekspertów, czytając składy produktów, ufając swojej intuicji… Zdrowa dieta i systematyczny wysiłek fizyczny to duet idealny!

Regularne badania profilaktyczne

Nawet w 100% zdrowi seniorzy powinni pamiętać o regularnym wykonywaniu badań. Raz w miesiącu warto zmierzyć swoje ciśnienie i się zważyć. Oprócz tego, kobiety powinny przeprowadzać samobadanie piersi, natomiast mężczyźni – jąder. Nieco rzadziej, średnio co 6 miesięcy, warto iść do stomatologa na kontrolę. Co 12 miesięcy należy wykonać podstawowe badania moczu, krwi i EKG serca. Panie powinny także odbyć badanie ginekologiczne, zrobić cytologię i mammografię, a panowie – badanie prostaty. Co dwa lata należy skontrolować wzrok i słuch, a także wykonać m.in. RTG płuc. Zdajemy sobie sprawę, że tych badań jest naprawdę dużo, ale warto w jednym miejscu zapisywać sobie odbyte wizyty. Wtedy łatwiej będzie pilnować wszystkich terminów.

Wsparcie od wewnątrz

Ostatnim sposobem na zachowanie dobrego zdrowia jest wsparcie od wewnątrz. Rozumiemy przez to oczywiście stosowanie zaleconych przez lekarza lub farmaceutę leków czy suplementów. Czasami sama aktywność, nawet połączona z dietą, nie wystarczy. Wtedy warto wesprzeć się odpowiednimi preparatami. Najbardziej istotne jest to, żeby nie stosować niczego bez konsultacji ze specjalistą, bo inaczej można sobie zaszkodzić.

Zdrowie ma się tylko jedno!

Nie ma niczego ważniejszego niż zdrowie! Warto o tym pamiętać – niezależnie od tego, ile się ma lat. O ile jednak ludzie młodzi na ogół nie martwią się o swoje zdrowie, seniorzy powinni być bardziej świadomi zagrożeń związanych z nieodpowiednim dbaniem o siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *