LEKI 75+ receptą na problemy Seniorów?

LEKI 75+ receptą na problemy Seniorów?

Leki 75+ to rządowy projekt, który od 1.stycznia 2016 r. zapewnia osobom powyżej 75. roku życia bezpłatny dostęp do leków. W samym 2017 roku na realizację projektu przeznaczono aż 564 mln zł. Czy każdy lek jest dla seniorów bezpłatny? Czy do nieodpłatnego otrzymania leku wystarczy jedynie “zwykła” recepta? Na te i inne pytania odpowiemy w tekście poniżej.

 

Jak skorzystać z projektu Leki 75+?

Żeby móc skorzystać z rządowego projektu 75+, należy spełnić (łącznie) 4 warunki:

  1. Mieć ukończone 75 lat (jest to weryfikowane numerem PESEL, natomiast w przypadku osób, nie mających tego identyfikatora – datą urodzenia).
  2. W polu “kod uprawnień dodatkowych” należy mieć wpisaną literę “S”.
  3. Lek z recepty musi znajdować się na specjalnym wykazie, zamieszczonym w części D obwieszczenia refundacyjnego oraz na stronie www http://75plus.mz.gov.pl/ .
  4. Schorzenie pacjenta musi znajdować się w części A1 obwieszczenia refundacyjnego.

 

Kto może przepisać bezpłatny lek osobie powyżej 75 roku życia?

W pierwszych miesiącach obowiązywania projektu Leki 75+ najwięcej wątpliwości wzbudził zapis, stanowiący o tym, że receptę na bezpłatne leki mogą wystawić jedynie lekarz podstawowej opieki zdrowej, pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dla siebie lub swojej rodziny. W przypadku sytuacji, gdy to lekarz specjalista zaleca któryś z leków z listy Leki 75+, powinien on na piśmie poinformować lekarza POZ o konieczności zastosowania danego preparatu i wtedy to on wypisuje receptę, akceptowaną przez aptekę.

 

Jakie leki znajdują się na wykazie Leków 75+?

Obecnie lista Leków 75+ obejmuje ponad 2 000 preparatów, m.in. leki na chorobę Parkinsona, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, jaskrę itd.

 

Czy leki bezpłatne mogą znajdować się na tej samej recepcie co pełnopłatne?

Na jednej recepcie mogą znajdować się zarówno preparaty pełnopłatne, refundowane na zasadach ogólnych, jak i znajdujące się na liście Leków 75+. Są od tego 2 warunki i dotyczą preparatów psychotropowych/odurzających oraz leków recepturowych, które powinny znajdować się na oddzielnych receptach.

 

Ministerstwo Zdrowia dąży do tego, żeby na wykazie Leków 75+ było jeszcze więcej preparatów, obejmujących bardziej powszechne schorzenia. Biorąc pod uwagę rosnące z roku na rok kwoty na realizację programu, widać, że potrzeb do zaspokojenia jest coraz więcej.

 

Źródło: http://75plus.mz.gov.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *