Jak znaleźć równowagę w życiu?

Jak pisaliśmy już na naszym profilu na FB, maj to miesiąc zdrowia psychicznego. “Zdrowie” najczęściej utożsamiane jest przede wszystkim z “brakiem choroby”, ale zgodnie z jego definicją, pojęcie to jest zdecydowanie szersze. Obejmuje dobrostan fizyczny, umysłowy, a nawet społeczny. Zdrowie psychiczne, równowaga duchowa i emocjonalna są niestety często – zupełnie niesłusznie – traktowane jako mało ważne. W rzeczywistości jednak choroba duszy ma ogromny wpływ także na zdrowie fizyczne człowieka, więc warto i jemu poświęcić należytą uwagę.

Jak znaleźć równowagę w życiu?

To pytanie z natury tych zdrowotno-emocjonalno-filozoficznych. Sposoby, które zaproponujemy, prawdopodobnie będą Ci bardzo dobrze znane. Często bywa jednak tak, że to, co najbardziej oczywiste, jest najtrudniejsze do zrealizowania!

Znajdź choć “10 minut dla siebie”

W natłoku obowiązków domowych i zawodowych, każdego dnia warto mieć “10 minut sam na sam”. Tylko tyle lub AŻ tyle. Już tych kilka minut wystarczy, żeby zebrać myśli, uporządkować w głowie to, co nieuporządkowane i wrócić do tego, co najważniejsze. Nieważne, czy będziesz mieć swój czas rano, w południe czy wieczorem – istotny jest sam fakt, że uda Ci się go wygospodarować!

Czerp z natury to, co najlepsze

Staraj się codziennie przebywać wokół “zieleni”. Obcowanie z przyrodą to coś, co pomaga “oczyścić” umysł i się wyciszyć. Możesz iść na spacer w parku, wybrać się na jogging wokół jeziora czy zrobić piknik w lesie. Popatrz w niebo, połóż się na trawie i staraj się choć chwilę pomyśleć, pomedytować czy – po prostu – oddać się błogiemu lenistwu.

Zadbaj o przestrzeń wokół siebie

Niektórzy twierdzą, że chaos w ich domu powoduje także “bałagan” w głowie. Jest w tym dużo prawdy – w końcu ludzie są różni. Niektórzy uwielbiają twórczy nieład, inni – wręcz przeciwnie. Jeżeli i Ty należysz do osób, którym nieporządek bardzo przeszkadza w życiu i działa na nie destrukcyjnie, wielkie porządki na pewno okażą się idealną “receptą” na spadek nastroju!

Odkryj i pielęgnuj swoją pasję

Czasami mówi się, że jeżeli w pewnym wieku nie ma się hobby, nie da się tego zmienić. Oczywiście, jest to niezgodne z prawdą! Pasję można odkryć w każdym momencie życia – nawet u jego schyłku. Zajmowanie się hobby relaksuje, odpręża i pozwala zebrać myśli. To także kolejne chwile dla siebie – momenty, których każdy człowiek potrzebuje.

Bądź dla siebie dobry

Ostatni sposób na znalezienie równowagi w życiu jest chyba najtrudniejszy do zrealizowania… Najczęściej to my sami oceniamy się najbardziej surowo. Warto dać sobie prawo do popełniania błędów – to nic złego. Ważne, żeby umieć się do nich przyznać. Na ten punkt tak właściwie składają się również wszystkie poprzednie. W końcu bycie dla siebie dobrym oznacza także znalezienie czasu na swoje pasje, obcowanie z przyrodą czy – po prostu – ciepłą kawę we własnym towarzystwie.

Dbaj o zdrowie psychiczne każdego dnia!

Czy o zdrowie psychiczne należy dbać tylko wtedy, gdy jest naprawdę źle? Nie! Żeby uniknąć takich kryzysów, warto dążyć do równowagi każdego dnia! Człowiek, który jest dla siebie najważniejszy, nie ma problemu z poczuciem własnej wartości i niełatwo wywołać u niego złe emocje – także w stosunku do siebie. Na zakończenie więc przekaz od nas – bądźmy dla siebie dobrzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *