Jak walczyć z przeziębieniem domowymi metodami?

Niestety, rozpoczyna się sezon infekcyjny… Piękna pogoda powoli odchodzi w zapomnienie, a wraz z nią – upały i samo słońce! Duże amplitudy temperatur, deszcz, mocny wiatr… Wszystko to ma wpływ na zwiększone ryzyko zachorowań na przeziębienie. Jeżeli czujesz, że – kolokwialnie rzecz ujmując – „zaczyna Cię coś brać”, zanim pójdziesz do lekarza (co obecnie nie jest wcale takie proste), zawsze możesz zacząć od domowych sposobów. Jakich? O tym poniżej!

Pić, pić i jeszcze raz pić!

Jeżeli zaczynasz się gorzej czuć, koniecznie zacznij od zwiększenia ilości spożywanych płynów. Pij jak najwięcej wody, herbat i naparów. Im bardziej się nawodnisz, tym szybciej pozbędziesz się z organizmu bakterii. Czy istnieje optymalna dawka płynów, jakie powinien spożywać każdy człowiek? Nie – zależy to od wielu czynników. Generalnie, najlepiej trzymaj się zasady, że im więcej, tym lepiej!

Uderzeniowa dawka witaminy C nie tyle opcją, co koniecznością!

Teoretycznie „najłatwiej” i najszybciej dostarczyć sobie witaminy C w formie tabletek, ale czy jest to najlepsze rozwiązanie…? Oczywiście, że nie! Pamiętaj, że duże ilości witaminy C znajdują się w cytrusach, pietruszce, malinach czy papryce. Wypij na śniadanie sok świeżo wyciskany, zjedz sałatkę na obiad, a do kolacji zrób sobie herbatę z cytryną. Uwierz, że poczujesz się lepiej, a Twój organizm Ci za to podziękuje!

Koc, ciepła herbatka i termofor Twoimi przyjaciółmi

Bardzo istotny jest też odpoczynek, o czym wiele osób zapomina, a osłabiony organizm, pracując wciąż „na wysokich obrotach”, nie będzie miał siły na walkę z chorobą! Jeżeli jest to możliwe, weź sobie dzień wolnego, zostań w łóżku z ciepłą herbatą z cytryną oraz dobrą książką i nie rób nic męczącego. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że odpoczynek nie jest wcale prosty, ale… tego też można się nauczyć, uwierz!

Zostań w domu, ale zadbaj o jakość powietrza!

Jeżeli uda Ci się zaplanować wszystko tak, by móc pozostać w domu, pamiętaj jeszcze o jednym – wietrzeniu mieszkania! Oprócz tego, warto korzystać z nawilżacza powietrza, a jeżeli go nie masz, zawsze możesz ustawić przy grzejniku miskę z wodą i kilkoma kroplami olejku eterycznego. W ten sposób zwalczysz wszelkie wirusy i bakterie, które zgromadziły się w Twoim domu.

Co, jeśli to wszystko nie pomoże…?

Wiele osób obecnie stara się ze wszystkich sił unikać lekarzy i przychodni, co nas w ogóle nie dziwi. Co więc zrobić, jeśli żadne domowe sposoby nie pomogą na przeziębienie…? Warto skorzystać z telemedycyny. Mimo że porady tego typu wciąż nie są doskonałe, na pewno przyniosą lepsze efekty niż leczenie się „na własną rękę”!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *