Jak walczyć z przeziębieniem domowymi metodami?

Niestety, rozpoczyna się sezon infekcyjny… Piękna pogoda powoli odchodzi w zapomnienie, a wraz z nią – upały i samo słońce! Duże amplitudy temperatur, deszcz, mocny wiatr… Wszystko to ma wpływ na zwiększone ryzyko zachorowań na przeziębienie. Jeżeli czujesz, że – kolokwialnie rzecz ujmując – „zaczyna Cię coś brać”, zanim pójdziesz do lekarza (co obecnie nie jest wcale takie proste), zawsze możesz zacząć od domowych sposobów. Jakich? O tym poniżej!

Pić, pić i jeszcze raz pić!

Jeżeli zaczynasz się gorzej czuć, koniecznie zacznij od zwiększenia ilości spożywanych płynów. Pij jak najwięcej wody, herbat i naparów. Im bardziej się nawodnisz, tym szybciej pozbędziesz się z organizmu bakterii. Czy istnieje optymalna dawka płynów, jakie powinien spożywać każdy człowiek? Nie – zależy to od wielu czynników. Generalnie, najlepiej trzymaj się zasady, że im więcej, tym lepiej!

Uderzeniowa dawka witaminy C nie tyle opcją, co koniecznością!

Teoretycznie „najłatwiej” i najszybciej dostarczyć sobie witaminy C w formie tabletek, ale czy jest to najlepsze rozwiązanie…? Oczywiście, że nie! Pamiętaj, że duże ilości witaminy C znajdują się w cytrusach, pietruszce, malinach czy papryce. Wypij na śniadanie sok świeżo wyciskany, zjedz sałatkę na obiad, a do kolacji zrób sobie herbatę z cytryną. Uwierz, że poczujesz się lepiej, a Twój organizm Ci za to podziękuje!

Koc, ciepła herbatka i termofor Twoimi przyjaciółmi

Bardzo istotny jest też odpoczynek, o czym wiele osób zapomina, a osłabiony organizm, pracując wciąż „na wysokich obrotach”, nie będzie miał siły na walkę z chorobą! Jeżeli jest to możliwe, weź sobie dzień wolnego, zostań w łóżku z ciepłą herbatą z cytryną oraz dobrą książką i nie rób nic męczącego. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że odpoczynek nie jest wcale prosty, ale… tego też można się nauczyć, uwierz!

Zostań w domu, ale zadbaj o jakość powietrza!

Jeżeli uda Ci się zaplanować wszystko tak, by móc pozostać w domu, pamiętaj jeszcze o jednym – wietrzeniu mieszkania! Oprócz tego, warto korzystać z nawilżacza powietrza, a jeżeli go nie masz, zawsze możesz ustawić przy grzejniku miskę z wodą i kilkoma kroplami olejku eterycznego. W ten sposób zwalczysz wszelkie wirusy i bakterie, które zgromadziły się w Twoim domu.

Co, jeśli to wszystko nie pomoże…?

Wiele osób obecnie stara się ze wszystkich sił unikać lekarzy i przychodni, co nas w ogóle nie dziwi. Co więc zrobić, jeśli żadne domowe sposoby nie pomogą na przeziębienie…? Warto skorzystać z telemedycyny. Mimo że porady tego typu wciąż nie są doskonałe, na pewno przyniosą lepsze efekty niż leczenie się „na własną rękę”!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *