Jak skutecznie chronić się przed słońcem?

Ostatnie dni pokazały nam, że i w Polsce możemy doświadczyć temperatur iście afrykańskich. Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do tego, że bezchmurne niebo i wysokie temperatury w lecie to w naszym kraju rzadkość. Być może dlatego często mamy problemy z tym, jak radzić sobie z upałami i jak skutecznie chronić się przed słońcem.

 

Kosmetyki z filtrem – jakie wybrać?

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele kosmetyków z wysokim filtrem. Jak wybrać ten najbardziej skuteczny? Co oznaczają liczby po “SPF” na ich opakowaniach? Przede wszystkim – zwracaj uwagę na to, żeby kosmetyk, który kupisz, chronił zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Promienie UVB powodują poparzenia słonecznie i uszkadzają komórki naszego naskórka, białka komórkowe oraz DNA. Ponadto, sprawiają, że nasza skóra starzeje się zdecydowanie szybciej. Promienie UVA natomiast niszczą włókna elastyny i kolagenu. Czym jest SPF? To nic innego jak skrót od Sun Protective Factor. Liczba, która znajduje się tuż po nim oznacza wysokość filtra (minimum – 2, max. – 50+). Im wyższa wartość – tym wyższa ochrona przeciwsłoneczna (czyli mniejsza przepuszczalność promieni słonecznych).

 

Kiedy i jak stosować kosmetyki z filtrem?

Kosmetyki z filtrem należy stosować przed każdym wyjściem na słońce, ale nie tylko. Warto pamiętać, że po aplikacji kosmetyku należy odczekać 10-15 minut, zanim wyjdzie się na powietrze. Jeżeli przebywamy na dworze dłużej niż 1,5 h, konieczne jest ponowienie użycia preparatu przeciwsłonecznego. Czy wystarczy jego minimalna warstwa? Bądźmy szczerzy – istnieją produkty, których nie powinno się sobie żałować i to właśnie jedne z nich. Konsekwencje nieodpowiedniej ochrony przed słońcem są na tyle poważne, że lepiej zaaplikować grubszą warstwę specyfiku niż się później martwić…

 

Ochrona przeciwsłoneczna od wewnątrz

Niewiele mówi się o roli beta-karotenu w ochronie przeciwsłonecznej człowieka. Jakie produkty zawierają ten składnik? Jego bogatym źródłem jest przede wszystkim marchewka. Co, jeśli nie lubi się smaku/zapachu marchwi, czy przymuszanie się do jej jedzenia/picia to jedyne wyjście? Na szczęście – nie. W aptekach można kupić coraz więcej preparatów, zawierających beta-karoten. Dzięki nim zyskamy naturalny filtr, chroniący nas przed poparzeniami czy przebarwieniami. Pozytywnym efektem ubocznym stosowania takich produktów jest również piękny, zdrowy koloryt skóry.

 

Jak przetrwać upały?

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie każdy dobrze znosi upały. Szczególnie osobom starszym, dzieciom i kobietom w ciąży mogą one doskwierać w największym stopniu. Co zrobić, żeby przetrwać te najwyższe temperatury? Przede wszystkim – o ile nie jest to konieczne, warto unikać wychodzenia na słońce w godzinach okołopołudniowych. Po drugie – nawet jeśli musisz wyjść, wybieraj ścieżki mniej nasłonecznione. Noś jasne, przewiewne ubrania i zawsze chroń głowę czapką/kapeluszem oraz oczy – okularami przeciwsłonecznymi. Pij dużo wody (nawet kilka litrów dziennie). Jedz lekkostrawne posiłki – lepiej mniej, a częściej. Stosując się do tych zasad, przetrwanie upału powinno być zdecydowanie prostsze…

 

Za zimno – źle, za gorąco – źle…

W zimie dużo osób narzeka na zbyt niskie temperatury. W lecie za to wszyscy mówią, że jest za gorąco. Wiadomo – nigdy się wszystkim nie dogodzi. Na ogół najbardziej chce się tego, czego mieć nie można i tak jest również z pogodą. Lato naprawdę da się “przeżyć” – wszystko zależy od tego, jak się przygotujesz na “starcie” ze słońcem. Jeżeli potrzebujesz większej ilości wskazówek – zajrzyj na stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Znajdziesz tam wiele porad, jak bezpiecznie korzystać z uroków lata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *