Jak dbać o siebie w ciąży?

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Mimo że większości mam pierwszy trymestr kojarzy się głównie z niezbyt przyjemnymi dolegliwościami typu wymioty, omdlenia czy senność, kolejne miesiące w zdrowej, fizjologicznej ciąży są już zdecydowanie “prostsze”.

Ruch, ćwiczenia i spokój receptą na udany poród?

Pierwsze tygodnie ciąży są dla większości kobiet okresem z jednej strony ekscytacji, z drugiej natomiast – niepokoju o nienarodzone dziecko. To wtedy najbardziej na siebie uważamy, staramy się nie przemęczać i dużo odpoczywać. W miarę upływu czasu dobrym pomysłem jest jednak ruch i ćwiczenia fizyczne – oczywiście te niezbyt wymagające. W wielu klubach fitness znaleźć można specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, bezpieczne w tym szczególnym okresie. Spacery, rekreacyjne pływanie czy joga również pozytywnie wpływają zarówno na kondycję, jak i samopoczucie przyszłej mamy. Poród to w końcu bardzo męczące zajęcie i dobre przygotowanie do niego to podstawa.

Czy ciężarna powinna przestrzegać specjalnej diety?

“Czego nie może jeść kobieta w okresie ciąży?” Jest to jedna z najczęściej wpisywanych fraz w wyszukiwarkach internetowych. Niektóre przyszłe mamy od pierwszych tygodni zmieniają o 180 stopni swoją dietę, inne – w obawie przed nadmiernym przytyciem (o zgrozo!) – redukują kaloryczność swoich posiłków. A jak być powinno? Otóż – najzwyczajniej w świecie, dieta powinna być po prostu rozważna i urozmaicona. Oczywiście, należy unikać surowego mięsa czy jajek oraz produktów z mleka niepasteryzowanego, ale mitem jest niejedzenie lodów, wegetariańskiego sushi czy serów żółtych pasteryzowanych. Oprócz tego – bardzo istotna jest suplementacja…

Jakie suplementy są wskazane dla kobiet w ciąży?

Ginekolodzy są raczej zgodni – przyszłe mamy jeszcze przed zajściem w ciążę powinny codziennie przyjmować kwas foliowy. Ponadto, warto zażywać witaminę D, której większość ludzi z naszej strefy klimatycznej ma znaczne niedobory oraz jod, poprawiający pracę tarczycy. Do tego wszystkiego, już w trakcie ciąży, często przepisywane jest żelazo (z uwagi na ryzyko anemii) oraz magnez (w celu uniknięcia przedwczesnych skurczów). Jeśli istnieje obawa o regularność przyjmowania tak wielu specyfików, w aptekach dostępne są preparaty, zawierające wszystkie powyższe składniki w jednej kapsułce. Jest to dość duże ułatwienie dla ciężarnych i większość takie właśnie przyjmuje.

Czy każda ciężarna ma po ciąży rozstępy?

Jeżeli zadbamy już o swoje ciało od wewnątrz, należałoby również zatroszczyć się o sam jego wygląd zewnętrzny. Kolejnym mitem, z którym trzeba walczyć jest to, że nie ma sensu smarować się w ciąży żadnymi specyfikami, jako że i tak każda mama ma “pamiątkę” w postaci rozstępów. Nie każda kobieta po ciąży wygląda gorzej niż przed – można nawet pokusić się o stwierdzenie, że niektóre mamy po urodzeniu dziecka prezentują się zdecydowanie lepiej. Czasami wystarczy olej kokosowy lub migdałowy, bywa też tak, że potrzeba specyfiku bardziej skoncentrowanego, z apteki, ale receptą na sukces jest przede wszystkim regularność stosowania. Ciąża trwa plus-minus 40 tygodni i to tylko od nas – kobiet zależy, jak przeżyjemy ten okres (oczywiście mowa o ciąży niezagrożonej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *