Internetowe Konto Pacjenta – czym jest i co daje?

Internetowe Konto Pacjenta częścią programu P1

W ramach rządowego programu P1 („Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”) wdrażane są systemy informatyczne, pozwalające na uproszczenie procesów planowania i realizacji świadczeń zdrowotnych. Projekt P1 (e-zdrowie) jest częścią wizji dotyczącej powszechnego dostępu do usług publicznych drogą elektroniczną, poprzez Sieć. Na projekt P1 składa się e-recepta, którą umówiliśmy niedawno na portalu (http://www.zdrowiezplusem.pl/e-recepta-przyszloscia-uslug-medycznych/) oraz e-skierowanie. Wszystkie informacje dotyczące dokumentacji medycznej, historii recept, skierowań znajdują się w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), dostępnym dla każdego niemal na wyciągnięcie ręki.

 

Jak uruchomić Internetowe Konto Pacjenta?

Warunkiem uruchomienia Internetowego Konta Pacjenta jest posiadanie Profilu Zaufanego. Pozwala on nie tylko na załatwienie spraw urzędowych, ale i korzystanie z IKP. Jak założyć profil zaufany? Można zrobić to albo przez Internet, albo w jednym z punktów uwierzytelniających. Zdecydowanie szybciej i wygodniej jest tego dokonać tą pierwszą metodą. Wystarczy posiadać konto w jednym z banków, potwierdzających profile zaufane lub mieć kwalifikowany podpis elektroniczny. Następnie należy zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta i można już korzystać z jego wszystkich funkcjonalności.

 

Możliwości Internetowego Konta Pacjenta

Czym tak właściwie jest Internetowe Konto Pacjenta? To internetowa aplikacja, umożliwiająca przeglądanie swoich danych medycznych. Znajdują się tam informacje odnośnie wystawionych recept i skierowań, udzielonych świadczeń na NFZ oraz wysokości kwot podlegających refundacji. Dlaczego jeszcze warto zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta? Dzięki niemu można otrzymać receptę konieczną do kontynuacji leczenia bez wizyty u lekarza. Ponadto, możliwe jest także otrzymanie recepty od położnej lub pielęgniarki nawet po konsultacji telemedycznej (na odległość).

 

Nowości w Internetowym Koncie Pacjenta

Mimo że Internetowe Konto Pacjenta funkcjonuje już od dłuższego czasu, wciąż trwają prace nad przystosowaniem go do potrzeb pacjentów. W drugiej połowie kwietnia 2019 r. IKP zyska nową szatę graficzną – bardziej przyjazną dla użytkownika. Celem zmiany jest zwiększenie przejrzystości strony – tak, by była bardziej przyjazna i intuicyjna dla korzystających z niej osób.

 

Źródło: https://pacjent.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *