Ibuprofen i paracetamol – co, dla kogo, w jakim celu?

Paracetamol i Ibuprofen to dwie, najpopularniejsze substancje czynne, stosowane w środkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Obecnie preparaty na ból możemy kupić niemal wszędzie – w supermarketach, sklepach osiedlowych, na stacjach benzynowych. Z racji szerokiej ich dostępności dość często wybieramy to, co akurat jest “najbliżej nas”, nie patrząc na to, czy rzeczywiście środek ten jest odpowiedni na nasze dolegliwości. W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć Wam nieco to, co wyróżnia każdą z powyższych substancji czynnych i – najważniejsze – podkreślić, że, mimo iż działają podobnie, posiadają swoje unikalne zastosowania.

 

Ból i gorączka – najczęstsze przyczyny sięgania po paracetamol i ibuprofen

O ile pojęcie bólu jest wszystkim dość dobrze znane, z gorączką sytuacja przedstawia się nieco gorzej. O ilu stopni należy podawać środek obniżający temperaturę dziecku, a o ilu osobie dorosłej…? Wg Zbigniewa S. Pawłowskiego, gorączka występuje na ogół wtedy, gdy nad ranem temperatura ciała przekracza 37,2°C, natomiast w ciągu dnia – 37,8°C. Lekarze na ogół zalecają podawanie środków przeciwgorączkowych przy temperaturze przekraczającej 38°C. Warto się jednak nie śpieszyć z podawaniem leków, jako że zdecydowanie lepiej, żeby sam organizm zwalczył tę podwyższoną temperaturę.

 

Paracetamol – na ból i gorączkę

Według portalu farmaceutyczno-medycznego (https://www.pfm.pl) paracetamol stosuje się głównie w przypadku słabego/umiarkowanego bólu, gorączki lub bolesnych miesiączek. Co istotne – jest on dość bezpiecznym specyfikiem (nawet dla osób o “delikatnym” żołądku) – bardzo rzadko wykazuje działania niepożądane. Warto wspomnieć, że efekty jego działania możemy zaobserwować już po 30-60 minutach od przyjęcia odpowiedniej dawki. Czy paracetamol możemy podać osobie w każdym wieku? Niekoniecznie – dolna granica to ukończenie trzeciego miesiąca życia.

 

Ibuprofen – nie tylko ból, ale i zapalenia

Ibuprofen jest środkiem o szerszym spektrum działania niż paracetamol. Działania nie tylko na ból i gorączkę, ale i można go stosować w przypadku stanów zapalnych. Ibuprofen działa po niecałych 60 minutach od przyjęcia odpowiedniej dawki i uśmierza ból na 4-6 godzin. Jeżeli chodzi o działania niepożądane, jest ich w tym przypadku nieco więcej niż przy paracetamolu. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania preparatów z tą substancją czynną u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, chorych na nadciśnienie, z niewydolnością serca, osób starszych i dzieci do 12 roku życia. Bardzo ważnym w przypadku stosowania ibuprofenu jest to, żeby nie łączyć go z kwasem acetylosalicylowym, czyli “aspiryną”, gdyż “blokuje” on jego działanie przeciwpłytkowe. Jeśli chodzi o właściwości przeciwzapalnie ibuprofenu, jest on jednym z najlepiej tolerowanych leków niesteroidowych.

 

Przed pierwszym zastosowaniem leku – jak zacząć?

Wszystkie informacje z powyższego tekstu znaleźć można oczywiście również na ulotce, dołączonej do opakowania preparatu. Należy się z nią bezwzględnie zapoznać przed pierwszym zastosowaniem leku, a warto również pamiętać, że po tego typu produkty warto wybrać się jednak do aptek, gdzie farmaceuci nie tylko dobiorą odpowiedni preparat do naszych dolegliwości, ale i fachowo doradzą terapię dodatkową.

Źródła:
1. Pawłowski, Zbigniew, Parazytologia kliniczna w ujęciu wielodyscyplinarnym, Wydawnictwo Lekarskie PZWL,, s. 95.

2. Portal farmaceutyczno-medyczny (http://www.pfm.pl).

3. Encyklopedia Medycyny Praktycznej, PHARMINDEX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *