Gdzie do lekarza w nocy i w święta?

Czy w sytuacji nagłego zachorowania w nocy lub w trakcie świąt istnieje możliwość skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej? Nie oszukujmy się – o tym się na ogół nie myśli. Dopiero, gdy rzeczywiście ktoś z naszych bliskich potrzebuje pomocy lekarskiej, zastanawiamy się, czy przysługuje nam świadczenie na NFZ. Poniżej postaramy się rozwiać wszystkie kwestie związane z nocną i świąteczną opieką zdrowotną.

 

W jakich godzinach i gdzie można skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Opieka nocna i świąteczna są dokładnie określone godzinowo. Opieka nocna udzielana jest w dni robocze w godzinach od 18:00 do 8:00. Opieka świąteczna natomiast jest świadczona przez całą dobę w dni ustawowo wolne od pracy. Czy każda przychodnia przyjmuje pacjentów w nocy i w święta? Nie – wykaz placówek znajdziemy na stronie http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna/ Co istotne – nie trzeba sugerować się swoim miejscem zamieszkania. Można udać się do dowolnego miejsca z listy.

 

Komu przysługuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Czy każdy, niezależnie od objawów, może skorzystać z opieki zdrowotnej w nocy lub w czasie świąt? Niekoniecznie – świadczenie to przysługuje w przypadku nagłego zachorowania, pogorszenia stanu zdrowia (gdy brak objawów zagrażających bezpośrednio życiu) oraz gdy istnieje uzasadniona obawa, że dłuższy czas oczekiwania na wizytę może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. To teoria, a jak jest w praktyce? Do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej kwalifikują się pacjenci, u których nastąpiło zaostrzenie dolegliwości choroby przewlekłej, wysoka gorączka (wyższa niż 39°C), ciągły i nieustający po lekach ból brzucha/głowy czy silna biegunka/wymioty.

 

W jakiej formie sprawowana jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Istnieją 3 formy udzielania porad w nocy i dni świąteczne. Najczęściej wybieraną jest wizyta w miejscu sprawowania opieki zdrowotnej. Oprócz tego, istnieje możliwość konsultacji w warunkach domowych (jedynie w ściśle określonych przypadkach) oraz telefonicznie. W przypadku chęci skorzystania z wizyty domowej warto pamiętać, że należy się kontaktować z przychodnią znajdującą się w swoim rejonie.

 

Jakie świadczenia można uzyskać w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

W nocy i w dni świąteczne można skorzystać z konsultacji lekarskiej i pielęgniarskiej. Obejmuje to nie tylko samo badanie i postawienie diagnozy oraz przepisanie leków, ale i ewentualne zabiegi ambulatoryjne (np. zastrzyki). Jeżeli zachodzi taka potrzeba, lekarz ma również możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego. Co istotne – z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie można skorzystać w przypadku chęci otrzymania recepty na stale przyjmowane leki czy wizyty kontrolnej.

W przypadku jakichkolwiek dalszych pytań, odsyłamy na stronę NFZ, skąd można także pobrać listę wszystkich placówek świadczących nocną i świąteczną opiekę zdrowotną wraz z ich wszystkimi danymi teleadresowymi.

 

Źródło: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *