E-recepta przyszłością usług medycznych

E-recepta przyszłością usług medycznych

O e-recepcie mówi się głośno już od dłuższego czasu. Jest to rozwiązanie, pozwalające na szybkie i wygodne wykupienie leków, przepisanych przez lekarza. E-recepta umożliwia również uzyskiwanie szczegółowych informacji, chociażby o dawkowaniu preparatów, za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

 

Zalety e-recepty

E-recepta ma szereg przewag nad standardową receptą papierową. Przede wszystkim pozwala na uniknięcie problemów z rozszyfrowywaniem często nieczytelnego pisma lekarzy. Oprócz tego, osoby permanentnie gubiące papierową receptę nie będą musiały chodzić do przychodni po kolejną (e-recepta jest dostępna w każdej aptece). Pacjenci mają łatwy dostęp do historii wystawionych recept, wszelkich informacji dotyczących dawkowania leków i to wszystko “na wyciągnięcie ręki” – w telefonie lub komputerze.

 

Realizacja e-recepty

Wiele osób obawia się, czy będzie potrafiło zrealizować swoją e-receptę. Postanowiliśmy więc rozwiać wątpliwości dotyczące procedur z nią związanych. Lekarz, który przepisuje lek na receptę może dać pacjentowi wydruk (bez pieczątki, czysto informacyjny), albo wysłać mu receptę SMS-em czy też mailem. W drugim przypadku w wiadomości znajdować się będzie 4-cyfrowy, automatycznie wygenerowany kod recepty. Mając wydruk lub kod, wystarczy udać się do apteki. Jedyne, co tam trzeba zrobić to podyktować kod farmaceucie lub dać mu wydruk, a także podać swój PESEL. Te rzeczy będą podstawą wydania leku/leków przez aptekarza. Proste, prawda?

 

Co z realizacją e-recepty dla osób trzecich?

Sporo obaw wzbudzała kwestia realizacji e-recepty przez osoby trzecie (członków rodziny, sąsiadów itp.). Na szczęście wykupienie leku/leków nie musi odbywać się osobiście. Jeżeli osoba chora przekaże komuś wydruk lub kod z SMS-a lub maila oraz poda swój PESEL, farmaceuta wyda preparaty bez sprawdzania personaliów osoby kupującej.

 

Wejście w życie e-recepty

E-recepta jest częścią projektu P1 („Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”). Od 1 stycznia 2019 r. każda realizacja recepty będzie tam odnotowywana – zarówno standardowej, jak i e-recepty. Mimo że e-recepta weszła w życie 1.01.2019 r., lekarze i placówki medyczne mają czas na dostosowanie swoich systemów aż do 1.01.2020 r. Od tego momentu przewiduje się jedynie wystawianie e-recepty, a po receptach standardowych pozostaną jedynie wspomnienia.

 

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/pomoc/czym_jest_erecepta

https://www.csioz.gov.pl/projekty/realizowane/projekt-p1/

Zdjęcie: https://pacjent.gov.pl/pomoc/czym_jest_erecepta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *