Czym jest gorączka i jak z nią walczyć?

Czym jest gorączka? Jest to stan organizmu, charakteryzujący się podwyższoną temperaturą ciała. Co rozumiemy poprzez “podwyższoną temperaturę”? Jest to powyżej 38°C. Jak skutecznie walczyć z gorączką? Kiedy stan podniesionej temperatury powinien już zacząć bardziej martwić? O tym wszystkim w dzisiejszym tekście na portalu Zdrowie z plusem! Zanim jednak przejdziemy do metod zbijania gorączki, zacznijmy od tego, co dzieje się w organizmie podczas utrzymującego się stanu podwyższonej temperatury.

Skutki utrzymującej się gorączki

Podczas utrzymującej się gorączki, w organizmie mogą zachodzić dość istotne zmiany. Zaliczają się do nich m.in. przyspieszenie rytmu serca, spowolnienie trawienia czy też powstanie opuchlizny. Z drugiej strony – organizm, walcząc z podwyższoną temperaturą, produkuje przeciwciała w zdecydowanie szybszy sposób. Jak więc widać, gorączka może mieć także “dobre strony” i często nie jest ona powodem do niepokoju, oczywiście o ile nie utrzymuje się ona zbyt długo.

Skuteczna walka z gorączką – metody

W jaki sposób walczyć z gorączką, żeby możliwie jak najszybciej powrócić do zdrowia…? Można stosować metody zarówno domowe, jak i apteczne. Które są bardziej skuteczne? Wszystko zależy od ludzkiego organizmu i jego odporności.

Apteczne metody walki z gorączką

Najczęściej stosowanymi lekami są w tym przypadku paracetamol i ibuprofen. Różnią się one kilkoma istotnymi aspektami. Przede wszystkim – ibuprofen wykazuje także działanie przeciwzapalne, czego w przypadku paracetamolu nie ma. Inną kwestią jest to, że ibuprofen ma więcej przeciwwskazań, przez co jest uznawany przez wiele osób za mniej bezpieczny od paracetamolu. Generalnie należy jednak podkreślić, że obie substancje skutecznie – i szybko – potrafią zwalczyć podwyższoną temperaturę i poprawić ogólne samopoczucie. Czasami jednak – zamiast medykamentów – można rozpocząć kurację od domowych metod “zbijania” gorączki…

Domowe metody walki z gorączką

Jeżeli chodzi o domowe metody walki z gorączką, tu ich wybór jest naprawdę duży! Można np. połączyć picie “domowych mikstur” typu napar z ziół (czarnego bzu, kwiatu lipy itp.) z kąpielami w wodzie o temperaturze 1-2 stopnie niższej od temperatury ciała, a także jedzeniem dużych ilości czosnku. Plusem domowych sposobów na gorączkę jest z pewnością to, że nie można ich przedawkować, więc tu można zadziałać naprawdę kompleksowo!

Pamiętaj o tym, co najważniejsze – konsultacji z lekarzem!

Każdy, utrzymujący się stan podwyższonej temperatury powinien być skonsultowany ze specjalistą. O ile domowe metody można stosować nawet przez dłuższy czas bez efektów ubocznych, leków przeciwgorączkowych nie powinno się nadużywać. Zdarza się, że podniesiona temperatura jest objawem poważniejszej infekcji, dlatego tak istotne jest badanie lekarskie i postawienie odpowiedniej diagnozy. Życzymy Ci dużo zdrowia i odwiedzania przychodni jedynie w związku z wizytami profilaktycznymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *