Czy hipochondria to choroba?

“Wszystko mnie boli” – z dużą dozą pewności znasz kogoś, kto niemal każdego dnia skarży się na – podobne lub wciąż te same – dolegliwości. Ból głowy, brzucha, serca, wątroby… Bardzo często trudno mu zlokalizować źródło złego samopoczucie, ale jedno jest pewne – czuje się źle. Czy hipochondria to choroba? 

Hipochondria – nie należy jej lekceważyć!

Hipochondria to zaburzenie somatoformiczne, którego nie można deprecjonować, ponieważ może prowadzić do rzeczywistej choroby. Czym jest zaburzenie hipochondryczne? To jedno z zaburzeń nerwicowych, charakteryzujące się stale utrzymującym się przekonaniem, że cierpi się na chorobę somatyczną. Somatyczną, czyli innymi słowy – fizyczną. To mogą być ból głowy czy brzucha, ale także bardziej poważne schorzenie – np. kołatanie serca.

Hipochondria – jak ją zdiagnozować?

Lekarze mają ogromny problem ze zdiagnozowaniem hipochondrii. Dlaczego? Główny problem tkwi w tym, że ciężko im stwierdzić, czy to rzeczywisty ból, czy tylko fałszywe przekonanie. O ile pewne zmiany (np. guzy) można szybko wykluczyć po odpowiednim badaniu, odczucie napięcia jest już trudne do zweryfikowania… Inną kwestią jest to, że czasami nawet po wykonaniu specjalistycznych badań, wykluczających schorzenie, hipochondrycy nie są przekonani o dobrym stanie swojego zdrowia. 

2 grupy hipochondryków

Istnieją 2 rodzaje hipochondryków. Niektórzy z nich chodzą do lekarzy częściej niż 

do sklepu. Inni natomiast unikają przychodni jak ognia, obawiając się wykrycia choroby. Ta druga grupa rzeczywiście jest narażona na wystąpienie poważnych schorzeń. Z tego jednak powodu, że zaniedbuje to, co tak istotne – profilaktykę. 

Podłoże hipochondrii

Skąd się “bierze” hipochondria? Ma ona różne podłoże. Czasami czynnikiem, wywołującym to zaburzenie, jest nagła choroba kogoś bliskiego. W innych przypadkach towarzyszy ona ludziom bardzo introwertycznym, zamkniętym w sobie. Niestety, w XXI wieku często za powstanie hipochondrii odpowiada także Sieć…

Od przeziębienia do nowotworu jeden krok…

Czy kiedykolwiek wpisywałeś w Google “objawy choroby X?” albo “co oznaczają następujące objawy:…?” Niestety, w większości przypadków okazuje się, że czegokolwiek nie wpiszesz, są to symptomy którejś z bardzo poważnych chorób. Zapominając o tym, że Google nie jest alternatywą dla porady lekarskiej, można się mocno przerazić… O ile niektórzy od razu udają się do lekarza, inni zaczynają “drążyć temat” i tym samym z każdą chwilą ich strach rośnie. Sieć to skarbnica wiedzy na wiele tematów, ale jeżeli chodzi o tematy medyczne – trzeba pamiętać o jednym… To lekarz powinien postawić diagnozę, nie wyszukiwarka Google! 

Czy z hipochondrii można się wyleczyć?

Hipochondria to zaburzenie, które może pojawić się w toku naszego życia i pokonanie go jest całkowicie osiągalne. Czasami wystarczy trafić na dobrego lekarza, który cierpliwie wszystko wyjaśni i zracjonalizuje. W innym przypadku może być już konieczna pomoc psychoterapeuty. Dzięki sesjom ze specjalistą – szczególnie spotkaniom indywidualnym – hipochondrycy są w stanie przepracować wszystkie swoje domniemane schorzenia i na nowo cieszyć się życiem. Jeżeli masz uzasadnione przeczucia, że ktoś z Twoich najbliższych jest hipochondrykiem, koniecznie z nim porozmawiaj. Kto wie, być może już to wystarczy, żeby nakłonić go do pójścia do dobrego lekarza lub psychoanalityka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *