Co wziąć pod uwagę, wybierając kosmetyki do opalania?

Kosmetyków do opalania jest obecnie tak wiele, że znalezienie „tego idealnego” jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Różne formy produktów, ceny, rodzaje filtrów… Naprawdę trudno jest  wybrać najlepszy dla siebie. Tym bardziej, że nawet rekomendacje bliskich nie muszą wcale oznaczać, że konkretne specyfiki będą odpowiednie także dla Ciebie! Czym się kierować, kupując kosmetyki do opalania? Zanim przejdziemy do meritum, warto przyjrzeć się różnym formom produktów z filtrem…

Pianka, balsam, a może krem? Co wybrać?

W sklepach znajdziesz kosmetyki do opalania w różnej postaci. Mimo że mogłoby się wydawać, że wszystkie działają tak samo i można wybrać dowolny, nie jest to prawdą. Mleczka do opalania na przykład wchłaniają się zdecydowanie łatwiej niż kremy do opalania. Sprawdzą się więc bardzo dobrze dla osób, które lubią lekkie konsystencje kosmetyków. Spraye stosuje się od razu na całe ciało i pozostawiają na skórze charakterystyczny film tłuszczowy. Balsamy natomiast mają dość ciężką konsystencję i nie stosuje się ich na przykład na twarz. Dobrze wiedzieć, że niektóre kremy do twarzy czy pomadki do ust mają już w swoim składzie filtry ochronne. Wtedy – w zależności od ich wartości – czasami nie trzeba już żadnego innego produktu na ten obszar ciała.

Filtry – chemiczne czy mineralne?

Jakie produkty do opalania są lepsze i bardziej skuteczne? Te posiadające filtry chemiczne czy mineralne? Kosmetyki z filtrem chemicznym bardzo dobrze się wchłaniają i mają fantastyczną, lekką, najczęściej nietłustą konsystencję. Tym, co stanowi jedną z ich największych zalet, jest niepozostawianie białych smug na ciele. Na ich niekorzyść przemawiają za to z pewnością częste reakcje alergiczne i problemy skórne po ich aplikacji. Filtry mineralne natomiast zawierają naturalny skład, rzadko powodują reakcje alergiczne, natomiast pozostawiają na ciele białe smugi. Jak widać, każda grupa preparatów posiada i zalety, i wady. Wybór najlepszego specyfiku zawsze powinien zostać poprzedzony testami na skórze.

„Jakie SPF jest najlepsze dla mojej skóry?”

Czy naprawdę każdy człowiek powinien stosować kosmetyki do opalania SPF 50+? Generalnie SPF jest wskaźnikiem, który określa, o ile dłużej możesz przebywać w nasłonecznionym miejscu do wystąpienia rumienia. SPF definiuje stopień ochrony przed promieniowaniem UVB, co oznacza, że nie działa na promieniowanie UVA, które wnika głębiej w skórę i to ono odpowiada za procesy jej starzenia. Dlatego ważniejszy jest wybór produktu, który chroni jednocześnie przed UVA i UVB niż kosmetyk o konkretnej wartości SPF.

Czy cena produktów do opalania ma znaczenie?

Czy cena powinna determinować Twoją decyzję zakupową, dotyczącą preparatów do opalania? Mimo że często wydaje się, iż produkty tanie są na pewno „kiepskie”, prawda wygląda inaczej. W wielu rankingach to właśnie budżetowe specyfiki znajdują się na szczycie – zarówno jeżeli chodzi o skuteczność działania, jak i skład. Jedno jest pewne – obecnie ogromnym ułatwieniem przy podejmowaniu decyzji są liczne aplikacje i portale z analizą poszczególnych produktów. Dzięki temu szybko i w prosty sposób dowiesz się, co w ogóle warto rozważać i następnie do testów możesz wziąć nie kilkanaście, a np. kilka kosmetyków. W wielu aptekach i drogeriach bez większych problemów uzyskasz próbki produktów, więc nie jest to obecnie w ogóle problematyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *