Apteczne i domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła to jedno z najczęściej występujących schorzeń w okresie jesienno-zimowym (choć nie tylko). Duże różnice temperatur, nieodpowiedni ubiór i wirusy “krążące” w powietrzu… Wszystko to powoduje, że ciężko się przed nim uchronić. Ból gardła powoduje ogromny dyskomfort i warto wiedzieć, jak z nim skutecznie walczyć. 

Ból gardła – przyczyny

Najczęściej spotykaną przyczyną bólu gardła jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. W takim przypadku pojawia się często również złe samopoczucie, ból mięśni i podwyższona temperatura ciała. Ból gardła może być też spowodowany przez stan zapalny – zapalenie zatok czy gardła i migdałków. Niestety, obecnie coraz częściej na dyskomfort gardła wpływa również jakość powietrza… Liczne zanieczyszczenia nie są obojętne dla naszego zdrowia. O ile ciężko się przed nimi uchronić, będąc na dworze, można zadbać o to w domu, używając nawilżacza powietrza.

Skuteczne sposoby na ból gardła

Zanim przejdziemy do opisu skutecznych sposobów na ból gardła, warto wprowadzić dość ważne zastrzeżenie. Stosuj je wyłącznie wtedy, gdy dyskomfort jest mały/umiarkowany – jeżeli widzisz, że to coś poważniejszego (chociażby angina) – wizyta u lekarza jest nieunikniona i nie należy się przed nią bronić.

Apteczne sposoby na ból gardła

W aptekach można znaleźć szereg suplementów i leków na ból gardła. Tabletki, pastylki, syropy, spraye… Nie będziemy w tym miejscu pisać, co jest mniej, a co bardziej skuteczne, bo to kwestia indywidualna. Najlepiej doradzi Ci farmaceuta, posiadający fachową wiedzę. To on, na podstawie diagnozy Twoich potrzeb, dobierze najwłaściwszy preparat i przekaże, jak długo (i często) powinieneś go dawkować. 

Domowe sposoby na ból gardła

Jeżeli nie preparaty apteczne, to co…? Istnieje szereg zabiegów, które możesz wykonać w swoim domu. Złagodzą ból gardła i wpłyną pozytywnie również na pozostałe objawy mu towarzyszące.

Płukanki gardła skuteczną receptą na ból

Płukanki ziołowe doskonale wpływają na podrażnione, wysuszone gardło. Napar z szałwii czy rumianku odkaża, działa przeciwzapalnie i łagodząco. Jak go przygotować? Wystarczy zalać wrzącą wodą 1 łyżkę ziół i odczekać 10-15 minut. Pamiętaj, że gardło płucze się w już wystudzonym naparze. Jeśli nie odpowiadają Ci płukanki ziołowe, możesz wypróbować również sodę oczyszczoną. Ma ona bardzo charakterystyczny smak, aczkolwiek jest również bardzo skuteczna. Co istotne – w tym przypadku zastosuj 1 łyżeczkę sody na pół szklanki nie wrzącej, ale ciepłej wody. 

Miód słodkim sposobem na ból gardła

Miód jest nie tylko pyszny, ale i zdrowy. Można go łączyć z ciepłą (nie – gorącą) herbatą lub naparem ziołowym. Posiada on szereg właściwości prozdrowotnych – łagodzi i hamuje rozwój chorób bakteryjnych czy wirusowych. Jeżeli nie lubisz miodu w połączeniu z innym napojem, równie dobrze możesz go spożywać saute.

Czosnek z miodem miksturą doskonałą 

Ciepłe mleko z czosnkiem… Brzmi niezbyt zachęcająco, prawda? Czosnek jest naturalnym antybiotykiem i działa doskonale w przebiegu przeziębienia – zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Oprócz tego – doskonale rozgrzewa. 

Nawilżenie błony śluzowej kluczem do sukcesu

Może to trywialne, ale w przebiegu infekcji gardła pamiętaj zawsze o odpowiednim nawilżeniu błony śluzowej. Pij wodę – często i małymi łykami, a już po kilku godzinach powinieneś odczuć ogromną ulgę. Doskonałym sposobem na nawilżenie bolącego gardła są również inhalacje. Nie masz w domu nebulizatora? Nic straconego! Możesz równie dobrze nalać gorącą wodę do miski, nakryć się ręcznikiem tuż nad nią i w ten sposób wdychać parę. 

Odpoczynek najlepszym lekarstwem…

Pamiętaj, że najlepszym lekarstwem na osłabienie w trakcie wielu chorób – także bólu gardła – jest odpoczynek. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie zawsze spędzenie kilku dni w łóżku jest możliwe, ale jeśli tylko masz taką szansę – skorzystaj z niej. Regeneracja organizmu jest wtedy zdecydowanie szybsza, a Twoje samopoczucie – lepsze. Życzymy zdrowia!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *