6 sposobów, jak radzić sobie w czasie upałów

Pogoda obecnie zmienia się jak w kalejdoskopie. Jednego dnia jest gorąco, natomiast drugiego nagle robi się zimno. My jednak liczymy na to, że już wkrótce pogoda poprawi się na dobre i ten tekst będzie dobrą porcją wskazówek, jak radzić sobie podczas upałów (w końcu lato w pełni)! Poznaj nasze sprawdzone sposoby, jak przetrwać nawet najwyższe temperatury! Jeśli nawet nie w Polsce, być może w czasie zagranicznych podróży przekonasz się, co znaczą prawdziwie wysokie temperatury!

Woda przede wszystkim!

Czy wiesz, że w czasie największych upałów, przy intensywnym wysiłku możesz stracić nawet litr płynów w ciągu godziny? Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa! Latem należy pić nawet 3 litry płynów dziennie. Pamiętaj, że nie wlicza się w to kawa czy alkohol! Jeśli lubisz pić soki warzywno-owocowe, zwróć szczególną uwagę na sok pomidorowy, który dobrze uzupełnia potas. Oprócz tego, istotne jest także regularne picie wody o wysokiej zawartości minerałów (najlepiej spożywać ją często, małymi łyczkami).

Jedz „lekko”!

Zastanawiałeś się może, dlaczego osoby z krajów śródziemnomorskich tak dobrze znoszą upały? Dzieje się tak głównie dzięki ich diecie! Im goręcej, tym więcej warzyw i owoców powinno się włączać do swoich potraw! Smażonym, ciężkim daniom powiedz nie! Zamiast nich wybierz lekkie sałatki i koktajle.

Lody? Jak najbardziej!

Czy podczas upałów powinieneś unikać lodów? Skądże znowu! Jeżeli potrafisz jeść je powoli i poprzestać na umiarkowanych ilościach – smacznego! Doskonale chłodzą i – jeśli wybierzesz sorbety – nawadniają organizm! Pamiętaj tylko o tym, że potrafią mieć sporo kalorii, więc zamiast „ciężkich” lodów mlecznych wybieraj np. jogurtowe.

Relaksuj się w cieniu!

Staraj się nie wychodzić między godziną 11:00 a 15:00. Wtedy słońce świeci najmocniej i istnieje największe ryzyko omdlenia. Jeśli jednak musisz wtedy być poza domem, staraj się przebywać tylko w cieniu, oczywiście dodatkowo zaopatrzony w okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.

Uważaj z klimatyzacją!

Mówi się, że klimatyzacja jest najlepszym, co może być w upały – niekoniecznie! Zbyt „rozkręcony” nawiew może skutkować przeziębieniem, bólem mięśni, a nawet poważniejszą infekcją dróg oddechowych. Jest to niebezpieczne szczególnie wtedy, gdy przebywasz w zmiennych temperaturach (np. na zewnątrz jest bardzo gorąco, natomiast w pomieszczeniu – chłodno).

Odpowiedni ubiór to podstawa!

Nie tylko ochrona oczu i głowy jest istotna w trakcie upałów. Także odpowiedni ubiór powinien być Twoim must have! W czasie najwyższych temperatur unikaj ciemnych, dopasowanych ubrań i wybieraj jasne – bawełniane lub lniane. Przyjemna w użytkowaniu jest także odzież z wiskozy. Pamiętaj, żeby w miarę możliwości zasłaniać kark, który najszybciej się nagrzewa i najłatwiej tam o poparzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *