5 sposobów na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe to wynik nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Jest ono spowodowane najczęściej spożyciem pokarmów zakażonych drobnoustrojami i bakteriami. No, chyba że zjadłeś lub wypiłeś za dużo… Chyba niewiele jest osób, które nigdy w życiu nie miały z tego powodu problemów żołądkowych. Jak przetrwać zatrucie pokarmowe? Czym je leczyć, żeby nie przykuło nas do łóżka (i toalety) na długie godziny…? O tym już za chwilę – najpierw zdiagnozujmy, jakie są objawy zatruć…

 

Po czym poznać zatrucie pokarmowe?

Pierwsze objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się bardzo szybko. Już po kilku godzinach od zjedzenia nieświeżego/zakażonego pokarmu możesz zaobserwować u siebie zwiększoną produkcję śliny, wzdęcie czy spadek nastroju. Jeżeli dochodzi do tego również gorączka, mocny ból brzucha, biegunka i wymioty – możesz być już niemal pewny, że to właśnie początki zatrucia pokarmowego. Czym je leczyć?

 

Co pomaga przy zatruciu pokarmowym?

Zatrucie pokarmowe potrafi być naprawdę uciążliwe. Poniżej przedstawimy Ci 5 porad, co robić, żeby przetrwać najgorszy okres i jak najszybciej wrócić do pełni sił

Wymioty

Wymioty są bardzo skuteczną metodą pozbycia się z organizmu substancji, która spowodowała zatrucie. Najpopularniejszą metodą ich wywołania jest włożenie palców głęboko do gardła lub wypicie ciepłej wody z solą. Bardzo ważne – wymiotów nie należy wywoływać, jeżeli istnieje podejrzenie zatrucia substancją żrącą lub gdy osoba chora jest nieprzytomna bądź ma drgawki. Każdorazowo po zwymiotowaniu koniecznie uzupełnij płyny.

Elektrolity

Elektrolity pozwolą Ci uzupełnić poziom potasu, sodu oraz glukozy. Pamiętaj, że w trakcie zatrucia pokarmowego najgorzej jest dopuścić do odwodnienia. Tym bardziej uzupełnianie płynów jest tak istotne. Oprócz tego, pij dużo wody oraz czarnej, gorzkiej herbaty. 

Węgiel aktywowany (leczniczy)

Węgiel leczniczy wspiera proces usunięcia toksyn i zmniejsza podrażnienie błon śluzowych.Najczęściej występuje w formie kapsułek. Co, jeśli nie masz go w domu i nie jesteś w stanie dojść do apteki? Zamiennie możesz stosować również pokruszony, świeżo zwęglony chleb

Dieta

W czasie zatrucia bardzo istotna jest odpowiednia dieta. Właściwy sposób odżywiania może znacząco wpłynąć na proces leczenia. Przede wszystkim – unikaj produktów ciężkostrawnych i kofeiny. Posiłki lekkostrawne, spożywane często, ale w małych ilościach z pewnością Ci pomogą. Sucharki, biszkopty czy kleiki na bazie ryżu – to wszystko nie powinno podrażnić Twojego żołądka. Dobrym pomysłem jest również posilenie się rosołem lub gotowaną marchewką. Na szczęście są to potrawy, które lubi niemal każdy, więc nie powinno być problemu z dostosowaniem diety pod potrzeby osoby chorej. 

Wypoczynek

Ostatnia nasza rada jest być może trywialna, ale bardzo ważna. Przy zatruciu pokarmowym wypoczynek i regeneracja są tym, co może najbardziej pomóc w szybkim powrocie do formy. Jeżeli jest to możliwe – weź kilka dni wolnego lub pozwól sobie na pracę na zwolnionych obrotach. Twój organizm Ci się z pewnością odwdzięczy… Pamiętaj, że mimo iż zatrucie najczęściej nie wymaga hospitalizacji, istnieją przypadki, gdy pobyt w szpitalu może okazać się nieunikniony…

 

Kiedy do szpitala podczas zatrucia pokarmowego?

Zatrucie pokarmowe jest często niesłusznie bagatelizowane. Jeżeli jednak wymioty nie ustępują po 3-4 dniach zatrucia, wydalasz stolec z krwią lub dziwnym śluz lub masz zaburzenia mowy/oddechu – koniecznie udaj się do szpitala. Najszybciej i najłatwiej odwadniają się dzieci (szczególnie małe), starsi i ciężarne. Jeżeli należysz do którejś z tych kategorii – stan swojego zdrowia monitoruj wręcz jeszcze dokładniej.

 

Co robić, żeby zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego?

Czy istnieje coś, co pozwoli nam ustrzec się przed wystąpieniem zatrucia pokarmowego? Tak – zdecydowanie! O myciu rąk przed każdym posiłkiem czy po wyjściu z toalety chyba już pisać nie musimy, prawda? Sprawdzaj daty przydatności produktów spożywczych, nie jedz niedogotowanego mięsa i tam, gdzie to konieczne, przechowuj preparaty w lodówce. To tak niedużo, a dużo dla Twojego zdrowia. Stosowanie się do tych kilku prostych wskazówek pozwoli Ci na ochronę przed zatruciem. Jeśli jednak zachorujesz pomimo to – wiesz, czym się leczyć! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *